Csak milliomosok vásárolhatnak ingatlant Budapesten?
Hogy ki a milliomos az nagyon szubjektív, mert nincs egzakt meghatározás arra, hogy milyen vagyonnál nevezhetünk valakit milliomosnak. Ami igaz, hogy Budapest továbbra is a legkeresettebb helyszín az ingatlanvásárlók körében, ami viszont az árakon is megmutatkozik. Legyen az bérlés vagy vásárlás, a fővárosnak vannak olyan részei, amit csak a nagyon tehetős emberek engedhetnek meg maguknak.
Az éves ingatlanárak emelkedése
A budapesti ingatlanpiac dinamikusan változik, ami számos tényezőt tartalmaz, mint a gazdasági helyzet, a kamatlábak, a kereslet és a kínálat aránya, valamint az infláció. Az ingatlanárak Budapest belső kerületeiben, a tavalyi évhez képest, átlagosan 8,5%-kal emelkedtek.
A legdrágább része a fővárosnak még mindig a belvárosi rész. Például az V. kerületben 1,7 millió körül mozog a négyzetméter ár. A magas ár kihat a környékbeli településekre is. A legolcsóbb külső kerületekben is majdnem eléri a 800 ezret.
Bár tény, hogy a külső kerületekből bejutni a belvárosba, olykor egy szűk órát is igényel, mégis népszerűbbek lettek az idén a 4., 10., 14., 15., 16. kerületek. A belvárosban pedig a 6., 7., 13. kerületek a keresettek. A legdrágábbnak számít az 5., ezt pedig szorosan követi a 8. kerület.
A zenga.hu teljes aktív hirdetésállománya szerint, a lakások 10,6 százalék emelkedést mutatnak, a házaknál viszont 2,7 százalékkal olcsóbbak lettek, a 2023-as adatokkal összehasonlítva.
Beszéljenek a számok!
Budapesten, a négyzetméter árak átlagban 1,3 millió Ft. körül mozognak, viszont az új lakásoknál ez elérheti az 1,47 milliót is. A házak négyzetméter ára is közelít a millióhoz, ugyanis átlagosan számolva 894 ezer körül mozog.
Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője szerint, „Mostanra 10 olyan kerület maradt, ahol az átlagos négyzetméterárak egymillió forint alatt maradtak, a lakások átlagos ára tavalyhoz képest még ezekben a kerületekben is tovább emelkedett így megközelítik az egymillió forintot”
A legdrágább, vagyis az 5. kerületben a használt lakások négyzetméter ára 1,7 millió Ft. Nem sokkal maradnak le az 1., 2., 12. kerületek, ugyanis ezeken a területeken 1,5 millióval kell számolni.
Az 1 millió Ft. négyzetméter árra számíthatnak azok is, akik nem a belváros szívében, csak valahol a peremén, de nem a legkülsőbb kerületben keresgélnek.
A külső kerületekben már 1 millió alá esik a négyzetméter ára, idesorolhatjuk a 10., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23. kerületeket.
A zenga.hu adatbázisa szerint, a 18. kerületben lehet a legolcsóbban vásárolni, ugyanis itt 740 ezer Ft/m2 kell kalkulálni a házak és 856 ezer Ft/m2 a lakások esetében.
A COVID is változást hozott az ingatlanpiacon, mert sokan költöztek az agglomerációba, a kert, az udvar miatt, de ez a fellendült kereslet lecsökkent a pandémia után.
Pomázon, Monoron, Üllőn, Ócsán, Diósdon, Leányfalun hasonló árakat találunk, mint Budapest külső kerületeiben.
Az albérletek terén is emelkedő tendencia mutatkozik
Az albérletek területén az emelkedés leginkább az egyetem kezdése előtti időszakban volt érezhető. A 11. kerületben a legnagyobb a kínálat, itt 270 ezer, a 13. kerületben 250 ezer, a 8. kerületben 239 ezer Ft. volt augusztus elején, de a 6. kerületben eléri a 340 ezret is.
Az albérletárak emelkedéséhez is több tényező járul hozzá. Ilyen a magas infláció, ugyanis a termékek és szolgáltatások emelkedésével, a bérbeadók is emelnek az árakon. Ezzel töltik ki azt a rést, amit az infláció okozott a költségeikben.
A szűkülő kínálat is befolyásolja az árak emelkedését, de ugyanúgy a kereslet növekedése is, főleg a külföldi diákok részéről, akik évről évre egyre nagyobb számban jönnek Magyarországra tanulni.
A lakás felszereltsége és állapota szintén jelentős mértékben képes megnövelni a végleges összeget. A megfelelően és kényelmesen berendezett lakások, amik még klímával is rendelkeznek, akár 10-20 százalékkal is magasabb áron bérelhetőek ki.
A legtöbb bérlő szeretne az egyetemhez vagy a munkahelyhez minél közelebb lakást találni. Így érthető, hogy az egyetemek mellett kartávolságban lévő kiadó lakások mindig magasabb árért bérelhetőek ki, mint azok, ahonnan 30-40 perc alatt lehet eljutni tömegközlekedéssel.
Érdemes ilyen magas árak mellett ingatlant vásárolni?
Azt mindenki tudja, hogy ingatlanba fektetni a pénzt jó ötlet. Budapesten olyan céllal vásárolni ingatlant, amit befektetésnek tekintünk, ugyancsak jó ötlet.
Bár igen borsosak az árak, ahogy feljebb is írtuk, négyzetméterenként elérheti az 1,7 millió Ft. is, de kiadva az ingatlant, egy bizonyos jövedelemforrássá alakul át. Ráadásul idővel nő a piaci értéke, így, ha eladni szándékozzuk később, akkor is mindenképpen nyerünk általa.
Viszont, az is tény, hogy átlagjövedelemmel rendelkező személyeknek vagy pároknak nagyon nehéz, hitellel is kemény feladat, önerőből szinte lehetetlen összegyűjteni a pénzt egy lakásra Budapesten.
Forrás: piacesprofit.hu