Indul az őszi faültetési szezon Budapesten
Idén ősszel a FŐKERT nagyszabású faültetési programot indít Budapest zöldebb jövőjéért: több mint ezer idős, iskolázott fát és több ezer erdészeti facsemetét telepítenek a város különböző pontjain, fasorokban, parkokban és erdős területeken, több mint száz helyszínen.
A fasorok közül az Üllői úton zajlik az egyik legnagyobb rekonstrukció. Az év elején már megújult egy hosszabb szakasz, most pedig a VIII., IX. és X. kerületi szakaszok fásítása folytatódik: a teljes körű faápolást és gallyazást elvégzik, a veszélyes fákat eltávolítják, és az üres fahelyeket is új fákkal töltik fel.
A rekonstrukció eredményeként több mint 60 új fa teszi majd zöldebbé az Üllői utat.
Budapest zöldebb jövője
A XIV. kerületben a Nagy Lajos király útja is hasonló fásítási program részese: tavasszal már befejeződtek az ápolási munkák a páratlan oldalon, most a páros oldal is sorra kerül.
A zöld sáv adottságaihoz igazodva főként oszlopos korai juharok (Acer platanoides ’Olmsted’), gömbkoronájú csepleszmeggy (Prunus fruticosa ’Globosa’) és keskeny növekedésű korai juhar (Acer platanoides ’Fairview’) díszíti majd a fasort. A kerületben a Fogarasi úton is folytatódik a munka: a tavasszal kezdett projekt részeként közel 60 ezüst hársat (Tilia tomentosa ’Szeleste’) ültetnek.
A kisebb pótlásokra is figyelmet fordítanak, például a Tóth Árpád sétány tavaszi díszében pompázó cseresznyefasorát további három Prunus serrulata ’Kanzan’ fával egészítik ki.
A parkokban szintén megindul a faültetés, így például a XIII. kerületi Moszkva sétányra október végétől közel 50 fa, köztük fehér-, fekete- és rezgőnyár (Populus alba, P. nigra, P. tremula) kerül. A Carl Lutz rakpart virágos kőrisekkel (Fraxinus ornus) gazdagodik, a Vérmezőn pedig új juharok és örökzöldek frissítik a zöldfelületet.
A budapesti erdők sem maradnak ki a fejlesztésekből: a IV. kerületi Farkaserdőben tovább folytatják az akácosok átalakítását őshonos fajokra, közel 7000 erdészeti facsemete, főként kocsányos tölgy (Quercus robur), mezei juhar (Acer campestre) és vénic szil (Ulmus laevis) kerül kiültetésre.
A Merzse-erdőben mintegy 500 őshonos facsemetét ültetnek a meglévő idegen fajok helyére, ezzel is elősegítve Budapest természetes zöldterületeinek fejlődését.