Rövid hírek

I. BIFF – Budapest Nemzetközi Filmfesztivál: a művészfilmek ünnepe

Adrien Brody és Felicity Jones a "Brutalist" című filmben, UIP-Dunafilm

Ahogy mi is beszámoltunk róla, október 29. és november 3. között első alkalommal kerül megrendezésre a Budapest International Film Festival (BIFF), amely a magyar fővárosban újra megteremthet a nemzetközi filmes közönségtalálkozók rég elfeledett lehetőségét.

A fesztivál célja, hogy a 2019-ben megszűnt Titanic Filmfesztivál örökségét továbbvigye, és teret adjon azoknak a független, művészeti értékkel bíró filmalkotásoknak, amelyek elgondolkodtatnak, érzelmeket mozgatnak meg, és új perspektívákat nyitnak meg.

A BIFF programja négy fő szekcióra oszlik, amelyek keretében a látogatók különleges művészfilmeket láthatnak a Corvin Moziban – Budapest legendás filmközpontjában.

Művészfilmek, amelyeket kár lenne kihagyni

A fesztivál különleges válogatásában helyet kapnak az év legfontosabb művészfilmjei, melyek közül több már nemzetközi filmfesztiválokon is elismerést aratott.

Az egyik kiemelt bemutató a Brady Corbet rendezésében készült The Brutalist, amely Adrien Brody főszereplésével a fesztivál szenzációja lehet.

Továbbá olyan rendezők új alkotásai is helyet kaptak, mint Andrea Arnold, Jane Schoenbrun és Sofia Exarchou, akik mind egy-egy különleges, érzékeny, de provokatív filmmel készülnek a magyar közönség számára.

The Brutalist – Adrien Brody Budapestje

A fesztivál egyik legjobban várt filmje The Brutalist, amely nemcsak a szereplőgárdájával, hanem budapesti kötődéseivel is felhívja magára a figyelmet. Brady Corbet filmje a második világháború elől Amerikába menekülő magyar zsidó építész, Tóth László történetét mutatja be, akit Adrien Brody alakít. A főhős egy dúsgazdag amerikai üzletember ajánlatát elfogadva a modernizmus és a brutalizmus jegyében kezdi újraépíteni életét.

A produkcióban számos magyar tehetség működött közre: a vágó Jancsó Dávid, a ko-producer Petrányi Viktória, és szereplőként Vilmányi Benett, Sztarenki Dóra, valamint Mészöly Anna is feltűnik. A film külön érdekessége, hogy főként Budapest különböző helyszínein forgatták, így a város maga is jelentős vizuális és érzelmi szerepet kap a történetben.

Bird – Andrea Arnold visszatér a fikcióhoz

Andrea Arnold, az indie filmek egyik legismertebb rendezője a cannes-i debütálása után a BIFF-en is bemutatja új filmjét, a Bird-öt. A történet középpontjában egy érzelmileg terhelt fiatal apa áll, akit Barry Keoghan alakít, és akinek tizenkét éves fia, Bailey, váratlan kapcsolatba kerül egy titokzatos férfival.

A film a Délkelet-Angliában játszódó coming-of-age dráma, amely témái között szerepel az identitás, a magány, a szexizmus és az osztályok közötti feszültségek is. A film atmoszféráját tovább emeli Burial zenéje, akinek az elektronikus zenei világ egyik mesterművét köszönhetjük. A Bird egyedi zenei aláfestése és Keoghan kiemelkedő alakítása a fesztivál egyik legemlékezetesebb pillanata lehet.

I Saw the TV Glow – a Queer mozik új hulláma

Jane Schoenbrun nembináris rendező-író I Saw the TV Glow című alkotása az A24 filmstúdió produkciójában készült, és a queer mozikultúra új korszakának emblematikus darabjának tekinthető.

A filmben Owen, akit Justice Smith alakít, egy titokzatos tévéműsor hatására megkérdőjelezi a valóság és a fikció határait. Brigette Lundy-Paine, Owen osztálytársa, Maddy szerepében szintén erős jelenléttel emeli a filmet. A történet a neon színek és a különleges vizuális világ révén egy rendhagyó coming-of-age élményt nyújt, amely a fesztivál egyik legfrissebb és legkísérletezőbb filmélményét kínálja.

Animalia – Sofia Exarchou és a turizmus sötét oldala

Sofia Exarchou rendező a görög nyaralók kontrasztos világát mutatja be Animalia című filmjében, amely a kelet-európai turisták és a fásult, de profi animátor csapat találkozását dolgozza fel.

A főszereplő, Dimitra Vlagopoulou alakításában egy táncosnőt látunk, aki évről évre ugyanazt a rutint ismétli, hogy egy tengerparti üdülőhely vendégeinek kínáljon örömet és illúziót. A film érzékenyen ábrázolja a turizmus árnyoldalait, és a társadalmi egyenlőtlenségekre reflektál.

A 2023-as Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon Vlagopoulou játékát a legjobb színésznő díjával jutalmazták, ami tovább erősíti az érdeklődést a film iránt.

Kísérletezés a határok feszegetésével: Anzix szekció

A BIFF Anzix nevű szekciója kifejezetten azokat a kísérleti filmeket helyezi fókuszba, amelyek különleges látásmódjukkal és újító megközelítéseikkel lépik át a filmes hagyományok határait.

Ebben a kategóriában szerepel Eduardo Williams argentin rendező The Human Surge 3 című alkotása, amely 360 fokos VR kamerával készült, és a dél-amerikai, ázsiai és afrikai munkásosztálybeli fiatalok életének szeleteit mutatja be.

Williams filmje különleges technikai megoldásokkal, intenzív vizualitással és dokumentarista megközelítéssel emeli új szintre a filmes élményt, és valódi merészséggel mutat rá a társadalmi és globális kérdésekre.

Miért jelentős Budapestnek a fesztivál?

Az I. BIFF megrendezésével Budapest újra a nemzetközi filmes közösség egyik kiemelkedő helyszínévé válhat, hiszen a fesztivál programja széleskörű betekintést nyújt a kortárs művészfilmek világába.

Francois Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója szerint Budapest vonzereje és a nemzetközi érdeklődés folyamatosan növekszik, amelyet az ehhez hasonló fesztiválok csak tovább fokoznak.

A BIFF nemcsak a magyar, hanem a külföldi közönség számára is különleges alkalmat teremt, hogy felfedezze Budapestet, miközben a kortárs filmművészet különleges alkotásainak világszínvonalú válogatásával találkozhat.

A szervezők célja, hogy ez a fesztivál a jövőben a régió egyik meghatározó filmes eseményévé váljon, amely évről évre új színeket hoz a budapesti kulturális palettára.

Filmfesztivál, amely újragondolja a mozi határait

Az I. Budapest International Film Festival nem csupán a filmek szerelmeseinek nyújt szórakozást, hanem egy inspiráló platformot biztosít a független filmesek, művészek és a közönség közötti párbeszédre is.

A különféle témákat és kifejezésmódokat bemutató válogatással a BIFF olyan élményt kínál, amely közelebb hozza a művészetet az emberekhez, és rávilágít a film erejére a társadalmi és egyéni kérdések megvitatásában.

Azoknak, akik nyitottak a filmes kísérletezésre, a kulturális határok feszegetésére és a mélyebb emberi témákra, a BIFF nemcsak egy fesztivál, hanem egy valódi inspirációforrás, ahol a művészetek különböző világa találkozik.

Kiemelt kép: Adrien Brody és Felicity Jones a “Brutalist” című filmben, UIP-Dunafilm

Kapcsolódó programok

Adrien Brody és Felicity Jones a "Brutalist" című filmben, UIP-Dunafilm

Budapest Friss Hírek