Hősök tere: Gábriel arkangyal szobra először hagyja el őrhelyét
Budapesten, ahol a történelem és a művészet összefonódik, számtalan ikonikus látnivaló található, amelyek kiállták az idő próbáját. Ma egy ilyen mesterműről, a Hősök terén magasodó korinthoszi oszlop tetején ülő Gábriel arkangyal szobráról hozunk történetet. Miután több mint 120 éven át őrködött a város felett, ez a nagyszerű bronzszobor most restaurálásra indul.
Az öt méter magas Gábriel arkangyal szobor állapota az évtizedek alatt drasztikusan leromlott. A korábbi felújítások csak esztétikai javításokra összpontosítottak, az alapszerkezetet érintetlenül hagyták. Eljött azonban az ideje egy átfogó restaurálásnak, hogy ezt a mennyei őrzőt visszaállítsák régi dicsőségébe.
Július 22-től a projektet felügyelő Városliget Zrt. megkezdi az állványzat építését a 36 méter magas oszlop körül. Ez lehetővé teszi a szobor biztonságos eltávolítását és egy restaurátorműhelybe szállítását. A belső állapotfelméréstől függően a restaurálás várhatóan 6-12 hónapot vesz igénybe, azzal a céllal, hogy a szobrot eredeti állapotába állítsák vissza.
Több szobor is restaurálás alatt Budapesten
A restaurálást az Örökségvédelmi Hivatal felügyeli, a feladatot pedig egy közbeszerzési eljárás nyertes pályázója végzi majd el. A Hősök terére látogatók 2025 első felében számíthatnak arra, hogy Gábriel arkangyal visszatér jogos helyére, az oszlop tetejére. A restaurálás során mind a bronzszobrot, mind az azt tartó korinthoszi oszlopfőt megerősítik.
Érdekes módon ez nem az egyetlen ikonikus szobor, amely jelenleg restaurálás alatt áll Budapesten. A Gellért-hegyen található híres Szabadság-szobor, a város ellenállóképességének és szabadságának szimbóluma szintén nagyon szükséges gondoskodásban és figyelemben részesül.
A Gábriel arkangyal szobor története
A Zala György szobrászművész által készített Gábriel arkangyal szobrot 1901. október 24-én leplezték le a Hősök terén található Millenniumi emlékmű részeként. Ez az emlékmű, amelynek középpontjában az arkangyal áll, Magyarország emblematikus jelképévé vált, vonzza mind a hazai, mind a külföldi turistákat. Bár az emlékművön 1995 és 1996 között részleges felújítást végeztek, amely a hét vezér szobrainak és a Gábriel arkangyal szobornak a rekonstrukciójára összpontosított, az utóbbi az idő- és erőforráshiány miatt csak felületi javításokat kapott.
2021-ben, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előkészületei során a szobrot megtisztították és újra patinázták. Ennek során az Örökségvédelmi Hivatal súlyos károkat fedezett fel a szobron, ami átfogóbb restaurálást tett szükségessé. A bronz főalak és az alatta lévő korinthoszi oszlopfő bronz díszítései kritikus állapotban voltak, eltávolításuk és műhelykörülmények közötti kiterjedt restaurálásuk vált szükségessé.
A restaurálási folyamat kezdetén a szobrot 3D szkennelési technológiával alaposan dokumentálják, lehetővé téve állapotának részletes, modern felmérését. Ezután a szobrot gondosan szétszerelik és a restaurálás helyszínére szállítják, ahol alapos vizsgálaton és restaurálási folyamaton megy keresztül.
Gábriel arkangyal szobrának története nem csak egy műalkotás restaurálásáról szól; tanúbizonyság Budapest kitartó szellemiségéről és a gazdag kulturális örökség megőrzése iránti elkötelezettségéről. Miközben a város izgatottan várja mennyei őrzőjének visszatérését, emlékeztetőül szolgál arra, hogy milyen fontos megbecsülni és megvédeni azokat a mesterműveket, amelyek meghatározzák történelmünket és identitásunkat.