Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000–500

Istenek és démonok - Szépművészeti Múzeum egyedülálló kiállítása

Az ókori Mezopotámia örökségét mutatja be a Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása, amely október 5. és február 2. között látogatható, ezzel felidézve az emberi civilizáció egyik bölcsőjének emlékeit.

A Szépművészeti Múzeum új kiállítása, az “Istenek és démonok királysága,” 150 műtárgyon keresztül vezet be minket egy letűnt kultúra világába, amely közelebb áll a miénkhez, mint gondolnánk. Ez az első alkalom Magyarországon, hogy ilyen átfogó kiállítást rendeznek az ókori Mezopotámia anyagi és szellemi kultúrájáról. A tárlat létrejöttéhez többek között olyan intézmények kölcsönöztek műtárgyakat, mint a párizsi Louvre vagy a bécsi Kunsthistorisches Museum.

A kiállítás középpontjában az Újbabilóni Birodalom áll, amely számos olyan kulturális elemet hagyott örökül, mint a Bábel tornya története, az írás, az erős központi hatalom, és az ördögűzés rítusai.

Ez a nagyszabású tárlat, amely október 5-től február 2-ig látogatható, Budapest eddigi legjelentősebb bemutatója az ókori Mezopotámia kultúrájáról. A kiállítás a Szépművészeti Múzeum és az MTA-ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoportjának együttműködésében valósult meg, és a műtárgyak 12 külföldi és magyar intézményből származnak.

Olyan jelentős alkotások is megtekinthetők, mint az Istár-kapu sárkánykígyós dísze vagy a felvonulási út oroszlánokat ábrázoló mázastégla-elemei, melyek sokak számára ismerősek lehetnek művészeti albumokból és tankönyvekből. Több kiállított darabot a legnevesebb intézmények, például a Louvre és a Kunsthistorisches Museum, most először kölcsönöztek egy másik múzeum számára.

Istenek és démonok - Szépművészeti Múzeum egyedülálló kiállítása