50 éves a budapesti 0 kilométerkő

50 éves a budapesti 0 km kő

Kevés olyan szimbóluma van Budapestnek, ami ennyire egyszerű formában hordoz ennyi jelentést, mint a Clark Ádám téren álló 0 kilométerkő. Idén ünnepli 50. születésnapját ez az ikonikus szobor, amelyet 1975. április 4-én avattak fel. Első ránézésre talán csak egy tipográfiailag szabályos, három méter magas „nagy nulla”, ám valójában Magyarország közlekedési hálózatának egyik legfontosabb pontját jelöli: innen indul ki szinte minden főútvonal kilométerszámlálása. A Borsos Miklós által megalkotott mészkőszobor története nemcsak a budapesti városkép, hanem az egész ország infrastrukturális fejlődésének lenyomata.

A nulla, ami mindennek a kezdete

A szobor neve és formája – a „0” – elsőre talán tréfásnak vagy szimbolikusnak tűnhet, de nagyon is praktikus jelentéssel bír. A Clark Ádám tér közepén, a Budavári Sikló lábánál található alkotás a magyarországi főútvonalak, különösen az egy számjegyűek kiindulópontját jelzi. Innen számítják például a 3-as, 4-es, 5-ös, 6-os és 7-es főutak kilométereit (néhány kivétellel, mint az 1-es vagy a Székesfehérvárról induló 8-as főút).

A három méter magas szobor egy egyszerű tipográfiai karaktert mintáz, amelyet csak két betű egészít ki: „KM” – a kilométer rövidítése. A szobor egy 80 cm magas talapzaton áll, ezzel is emelve jelentőségét, miközben megőrzi visszafogott, modernista stílusát. Ez az alkotás tökéletes példája annak, hogyan lehet esztétikai értéket teremteni egy alapvetően funkcionális célú jelzésből.

Hosszú út vezetett a mai szoborig

Bár a jelenlegi 0 kilométerkő szobrot 1975-ben állították fel, a helyszín már jóval korábban is töltött be hasonló szerepet. Az első ilyen funkciójú jelzést 1932-ben helyezték el itt: Körmendi-Frim Jenő Patrona Hungariae-t, vagyis Magyarország Védőasszonyát ábrázoló szobra állt itt, amelyet a második világháborúban ért sérülések után eltávolítottak.

Ezt követően, 1953-ban Molnár László munkája, egy munkást és autókereket formázó szobor töltötte be a kilométerkő szerepét. Ez a szobor azonban 1974-ben átkerült a XVII. kerületi rákoshegyi vasútállomás mellé, hogy helyet adjon Borsos Miklós modernista alkotásának, amely azóta is változatlanul őrzi helyét és funkcióját.

Több, mint szobor – városkép meghatározó szelete

A 0 kilométerkő nemcsak közlekedési szempontból fontos, hanem városképi és kulturális jelentőséggel is bír. A Clark Ádám tér a Lánchíd budai hídfőjénél található, közvetlenül a Budai Vár alatt – ez az egyik legforgalmasabb és legikonikusabb pontja Budapestnek. A turisták rendszeresen fotózkodnak a szoborral, és sokan nem is sejtik, milyen jelentőséggel bír ez az egyszerű kőforma.

A szobor időről időre kisebb restauráláson esett át, legutóbb a tér felújításával egy időben tisztították meg és helyezték kissé új pozícióba, de lényege és jelentése változatlan maradt.

Miért érdemes megnézni?

Ha Budapestre látogatsz, a 0 kilométerkő egyike azon kevés látnivalóknak, amelyek egyszerre szolgálnak gyakorlati, történelmi és vizuális élményt. Egy séta a Lánchídon át vagy egy utazás a Budavári Siklóval remek alkalmat ad arra, hogy útba ejtsd ezt a szerény, mégis ikonikus szobrot, amely a „semmiből” indul, mégis mindent összeköt.

Az évforduló kapcsán érdemes újra felfedezni a Clark Ádám tér történetét, és megállni egy pillanatra a nagy nulla előtt – mert néha éppen a semmi mutatja meg, honnan érdemes elindulni.

Kapcsolódó budapesti látványosságok

50 éves a budapesti 0 km kő