Turizmus: Budapest túlcsordul, a vidék stagnál
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint júliusban tovább csökkent a belföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma Magyarországon, miközben a külföldi turisták jelenléte, különösen Budapesten, dinamikus növekedést mutatott. A főváros helyzete annyira eltér az országos trendektől, hogy a túlturizmus veszélye reálisan fennáll – írja a G7.
Noha a koronavírus-járvány után újraéledt a turizmus, a belföldi turizmus visszaesése egyre szembetűnőbbé vált. A magyar vendégek száma folyamatosan csökken, ahogy egyre többen választanak külföldi úti célokat belföldi helyszínek helyett. Ennek következtében a hazai turizmus egyre inkább a külföldi látogatókra épül.
Júliusban 1,3 millió belföldi vendég 3,9 millió éjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent a vendégek, és 0,3 százalékos visszaesést az eltöltött éjszakák számában. Ezzel szemben a külföldi turisták száma 1 millióra nőtt, akik összesen 2,8 millió éjszakát töltöttek el Magyarországon, ami 11 százalékos növekedést jelent a vendégek, és 5,4 százalékos emelkedést az éjszakák számában.
A belföldi turizmus, különösen a nyári főszezonban, egyre alacsonyabb vendégszámokat produkál, míg a külföldiek aránya folyamatosan emelkedik, télen pedig már meg is haladja a magyar turisták számát.
Budapesten a belföldi vendégek száma szezonálisan stabil, míg a külföldi turisták száma jelentős szezonális ingadozást mutat. Tavaly augusztusban például 888 ezer külföldi vendégéjszakát regisztráltak, ami az eddigi csúcs. Az idei júliusi adatok alapján azonban várhatóan ez a rekord is megdőlhet, különösen az atlétikai világbajnokság hatására.
A külföldi turisták növekvő jelenléte különösen érdekes megvilágításba helyezi a rövid távú szálláskiadás – mint az Airbnb és a Booking – szabályozása körüli vitát, amely elsősorban a külföldi vendégeket érinti. A túlturizmus kérdése Budapesten is egyre aktuálisabbá válik, és noha ennek pontos meghatározása még nincs, egyes elemzések, mint például az Economist rangsora, már elkezdték vizsgálni a turisták lakosságra gyakorolt terhelését.
Miközben 2023-ban a legtöbb külföldi látogatót Londonban és Tokióban mérték (20 és 17 millió fő), Budapest, kisebb lakosságú városként, fajlagosan nagyobb terhelést tapasztal. A turisták jelenléte elsősorban a látványosságok környékén koncentrálódik, így ezek a területek különösen ki vannak téve a túlturizmus hatásainak.