Nehezen talált helyszínt Budapesten a World Press Photo kiállítás
Még javában tart a World Press Photo kiállítás Budapesten, érdekesség viszont, hogy idén kérdéses volt a helyszíne, mivel a tavalyi botrány miatt, a magyar állami intézményekből teljesen kitiltották. Végül a Biodóm adott helyett a kiállításnak, ami október 27-ig látogatható.
Bár a helyszín új, a téma ugyanaz. Megmutatni a világnak az igazságot, ami olykor gyönyörű és megható, de sajnos legtöbbször szívszorítóan fájdalmas, borzalmakkal teli.
Budapest kiemelt kulturális eseményei közé tartozik a World Press Photo, amire minden évben óriási érdeklődés mutatkozik, hiszen a világ minden szegletében munkálkodó fotósok hozzák el számunkra azokat az alkotásokat, amiket láttak, tapasztaltak, éreztek és igyekeztek lencsevégre kapni a pillanatot.
Október 27-ig, 24 országból 31 fotós képeit tekinthetik meg Budapesten a Biodómban az érdeklődők. A megnyitón Joumana el Zein Khoury, a World Press Photo Foundation igazgatója kiemelte, hogy a fővárosunk már 48 éve ad otthont ennek a rangos eseménynek. Majd hozzátette: „ A nyertes fotósok mindegyike közelről és személyesen ismeri a témáit. Ez segít nekik mélyebb megértést hozni a többiek számára, ami remélhetőleg empátiához és együttérzéshez vezet. Hálás vagyok odaadásukért, bátorságukért, professzionalizmusukért és ügyességükért. A sajtó- és dokumentumfotósok munkáját világszerte gyakran nagy kockázattal végzik. Az elmúlt évben a gázai halálos áldozatok száma rekord közeli szintre emelte a megölt újságírók számát. Fontos felismerni az átélt traumát, hogy megmutassák a világnak a háború humanitárius hatását. ”
Néhány szóban a World Press Photo Foundation-ról
Hollandiában, pontosabban Amszertámban van a World Press Photo Foundation székhelye, immár 1958 óta. Célja megmutatni a világban történő eseményeket, amelyek megállásra késztetik a szemlélőt és elgondolkodtatják, hogy milyen irányba halad az emberiség.
Bár vannak gyönyörű pillanatokról készült alkotások, amik felmelegítik a szívet és reményt adnak, hogy nincs minden veszve, de a legtöbb a szomorú valóságot mutatja be. Olykor eléggé görbe tükröt tartva az emberek elé, hogy felrázzák, gondolkodásra késztessék őket.
Mit mutat be a World Press Photo kiállítás?
Azokat a tapasztalatokat, történeteket, történéseket, sorsokat mutatja be, amiket a fotográfusok átéltek, részesei voltak rövidebb-hosszabb időre, amikor az adott képet készítették. Sajnálatos módon, ezek a fotók olykor olyan körülmények között készülnek, amik roppant veszélyesek. Például a gázai háborúban, idén 160 újságíró veszítette el az életét.
A World Press Photo kiállítás nemcsak Budapesten látogatható, hiszen világkörüli útján, több mint 60 helyszínre elviszik. Hogy csak néhányat említsük ezek közül: London, Berlin, Róma, Maexikóváros, Honkong, Sydney, Torotó, Tunisz.
Miként választják ki a fotókat?
61 062 mű érkezett a pályázatra, 130 országból, ezek 3 851 fotós munkáit tartalmazzák. Előbb 6 regionális zsűri bírálta, a győzteseket pedig a regionális zsűri elnökéből és a globális zsűri elnökéből álló globális zsűri választotta ki. 24 regionális nyertes közül választják ki a globális nyerteseket és 6 tiszteletdíj is van. Idén a zsűri úgy döntött, hogy 2 különdíj is legyen.
World Press Photo díjazott kategóriái
- Az év fotója
- Az év története
- Hosszú távú projektek
- Nyílt formátum
Az év fotója
A Reuters palesztin fotósának ítélték az idei fődíjat. Mohammed Salem, a gázai háború kitörését követő 10-ik napon, október 17-én készítette azt a fotót, ami az idei fődíjat elnyerte. A képen 36 éves Inas Abu Maamar látható a Khan Younisban található Nasser kórházban, ahol sok más kétségbeesett társával együtt keresték a szeretteiket.
Ő megtalálta a csupán 5 éves unokahúgát, sajnálatos módon már nem élt. Amint a gyermek holtteste be van csavarva lepelbe, ahogy fájdalmában és gyászában ráhajol a gyászoló nagynéni, az szívbe markoló látvány. Bár az arc nem látszik, a képből mégis átsugárzik az a mérhetetlen fájdalom, amit érez, ahogy átkarolja az éllettelen testet. Megindító kép és keményen rámutat, hogy milyen károkat, veszteségeket, kínokat és gyászt képes okozni a háború.
A zsűri a nyertes képről ezt nyilatkozta: “gonddal és tisztelettel készült, egyszerre kínálva metaforikus és szó szerinti bepillantást az elképzelhetetlen veszteségbe”.
Ki Mohammed Salem?
2003 óta a Reuters fotósa és már 2010-ban is nyert díjat World Press Photo versenyen. Amikor a képét novemberben közzétették, azt nyilatkozta: “Úgy éreztem, a kép összefoglalja a Gázai övezetben történtek tágabb értelmezését. Az emberek összezavarodtak, egyik helyről a másikra szaladgáltak, szeretteik sorsát várták, és ez a nő megakadt a szememben, ahogy a kislány testét fogta, és nem volt hajlandó elengedni.”
Egyáltalán nem meglepő, hogy ez a jelenet megérintette a fotóst, hiszen napokkal a lövések előtt szülte meg gyermeküket a felesége. Apaként teljesen átérezte a halott gyermeket ölelő nő fájdalmát és mozdulatlanságát.
Budapesten jelen pillanatban elképzelni sem tudjuk azokat a borzalmakat, amiket a háborús övezetekben átélnek az emberek. Nemcsak Gázában, de Ukrajnában is ugyanazokat a fájdalmakat élik át az emberek az Oroszországgal való harcok közepette.
Az év története
Ebben a kategóriában Lee-Ann Olwage munkája kapta a díjat, Madagaszkár demenciáját dokumentáló képekkel.
Bemutatja a 91 éves Paul Rakotozandriny, „Dada Paul-t”, aki már 11 éve él demenciával. Lánya, Fara Rafaraniriana gondozza. Hosszú évekig a családja nem tudta, hogy beteg. Úgy gondolták, hogy megőrült, a gyakori alkoholfogyasztás miatt. Fara viszont észrevett valami mást is, amikor nem talált haza, aki egyébként egy nyugdíjas sofőr, így érthető, hogy ez több volt, mint furcsa egy olyan személytől, aki jártas a tájékozódásban. Ekkor fordult a Masoandro Mody szervezethez, ahol támogatást és képzést kapott a demens apjának gondozásával kapcsolatosan.
Ez a fotó rávilágít arra a tényre, hogy egyre többet kell beszélni az Alzheimer-kórról, mert az életkor növekedésével a demens emberek száma rohamosan nő. A betegséget sem gyógyítani, sem megelőzni nem lehet.
Hosszú távú projektek
A Kijevben élő ukrán fotóriporter, Julia Kochetova munkáján feltárul a konfliktusok érzelmi és pszichológiai terheinek komplexitása, de ez nem csupán veszteséget, fájdalmat és lemondást követel, hanem reményt és rugalmasságot is ad.
Ezeket a megindító alkotásokat látni kell! Megállni mindegyik előtt és elgondolkodni azon, amit meg akarnak mutatni, el akarnak mondani, kiáltani.
Évkönyv is készül
A legjobbnak és legfontosabbnak ítélt dokumentumfotózásokat mutatja be az Évkönyv 2024, ebbe 33 fotós munkája került. Megrázó történetek olvashatóak az oldalakon, amik a háborúról, a nélkülözésről, a kétségbeesésről szólnak, de egyben a kitartásról is, a bátorságról, vagy éppen a családról, szerelemről, álmokról. A könyv 6 nyelven jelenik meg angolul, hollandul, franciául, németül, olaszul és spanyolul.
A World Press Photo kiállítás szeretettel és tisztelettel hívja Budapest lakosságát, de nem csupán őket, hanem mindenkit, aki a fővárosban él vagy épp átutazóban van. Nem csupán fotókat lehet látni, hanem reménytelenséget és reményt egyszerre, gyászt, kilátástalan élethelyzeteket és kiutat, empátiát. Hagyni kell, hogy ezek a fotók megszólítsanak és a pillanatnyi látkép mögé is betekintést nyerjünk!
Ha nem jutsz el a kiállításra a World Press Photo hivatalos oldalán megnézheted a fotókat.
Kiemelt kép: kultura.hu