Rövid hírek

Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér fejlődése és jövőbeli kilátásai

75 éves lesz a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, vagy ahogy még mindig sokan nevezik, Ferihegy, Magyarország legforgalmasabb légikikötője és jövőre ünnepli a 75 éves fennállását, 2025. május 7-én. Kulturális rendezvénysorozattal készülődnek az eseményre, amiről a Budapest Airport hamarosan bővebb tájékoztatást fog adni.

Annyit azért már lehet tudni, hogy nagy erőkkel dolgoznak az újabb és izgalmas úti célok bevonzásán. Persze a további fejlesztések sem maradnak le a listáról.

A 2025-ös év még egy másik szempontból is jelentős évfordulót tartogat, hiszen 175 éves lesz Liszt Ferenc egyik leghíresebb darabja, a „Szerelmi álmok”.

Ismét magyar többségé a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér

Hosszú tárgyalások után, 2024. június 6-án aláírták azt a szerződést, ami által ismét a magyar nemzet tulajdonába került. 20 év után, a magyar állam 80 százalékos tulajdonrészt tudhat a magáénak és csupán 20 % a VINCI francia tárbefektetőé. Céljuk a növekedést továbbra is segíteni, hogy 2030-ra elérje a 20 milliót, 2040-re a 25 milliót az utasforgalom.

A jelenlegi adatok szerint, Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér folyamatos növekedést mutat. Számokban ez azt jelenti, hogy a 2023-as évhez képest, az utasforgalom 18,6 százalékban nőtt, ami 11,4 milliót ért el, az áruforgalom pedig 49,7 százalékban növekedett idén, ami 184 ezer tonnát jelent.

Ez egyértelműen azt mutatja, hogy Budapest kedvelt úti cél a turisták és az üzletemberek körében. Ez annak is köszönhető, hogy folyamatosan alkalmazkodik a globális trendekhez, hogy megfelelően kiszolgálja az utasokat. Egyre többen választják a légi közlekedést és nem csupán a fapados járatokat.

Az új támogatások és szolgáltatások bevezetésével igyekeznek még vonzóbbá tenni a repülőteret, mind a turistáknak, mind az üzleti utazóknak. A közvetlen járatok számának növekedése és a nyári időszakban bevezetett új úti célok tovább fokozzák mindezt. Idén augusztusig Londonba, Isztambulba, Milánóba, Párizsba, Brüsszelbe repültek a legtöbbször és a legtöbben.

75 év a légtérben

A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér nem csupán a forgalom növekedése miatt figyelemre méltó, mivel a története is megérdemli, hogy szót ejtsünk róla.

Egészen az 1700-as évekig kell visszamennünk, amikor Franz Mayer bajor serfőző kibérelte a Vecsés és Rékoshegy között elterülő dombokat, hogy szőlővel ültesse be. Ezt később a fia, Mayerffy Xavér Ferenc folytatta és innen ered a Ferihegy elnevezés. Így vonult be a magyar köztudatba is, hogy Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér.

1942-ben megkezdődtek a repülőtér építésének munkálatai. A II. Világháború miatt, az ünnepélyes átadásra 1950. május 7-én került sor.

Miért lett Ferihegyből Liszt Ferenc?

A Budapest Airport közleménye szerint, 2011-ben az Országgyűlés úgy döntött, hogy a repülőtér viselje a Liszt Ferenc nevet. A világhírű magyar zeneszerző születésének 200. évfordulóján, ezzel is szerettek volna méltó módon megemlékezni róla.

Amióta a Ferihegy megnyitotta a kapuit, változások sora következett, hiszen a terminálokat bővítették, modernizálták a szolgáltatásokat. Európa meghatározó szereplőjévé nőtte ki magát az évek során.

Az utasélmény javítása érdekében, intelligens technológiák, mint például az automatizálás és a digitális megoldások bevezetése is folyamatban van.

A Liszt Ferenc Repülőtér nem csupán a forgalom növekedését tartja szem előtt, hanem a fenntarthatóságot és a környezetvédelmet is. A tervek között szerepel az elektromos járművek használatának ösztönzése, a zöld területek bővítése és a megújuló energiaforrások hasznosítása.

Budapest Liszt Ferenc Repülőtér népszerűsége nem csupán a kiváló közlekedési kapcsolatoknak, hanem a kulturális és gasztronómiai élményeknek is köszönhető. A repülőtér különböző éttermekkel és boltokkal várja az utasokat, hogy megízleljék Magyarország finomságait.

Jövőbeli kilátások

A jövőbeli kilátásokat tekintve a Budapest Airport vezetése optimista. A szakértők előrejelzései szerint, a transzatlanti járatok a következő nyári időszakra várható visszatérnek a repülőtérre, ami tovább növelheti az utasforgalmat. Az Egyesült Államokba és más távoli célpontokra vonatkozó járatok indításához új piaci lehetőségek teremthet és a turizmus fellendülését is még jobban elősegítheti.

Az is a tervben van, hogy egy kínai légitársaság a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren légikikötőt hozzon létre. Innen pedig tovább szállíthassa a nyugati országok felé, akiknek nem Budapest az úti céljuk.

Budapest Liszt Ferenc Repülőtér, sokaknak még mindig Ferihegy, olyan kapocs a világgal, amit mindenképpen fejleszteni kell. A temérdek járat a világ különféle pontjaira megnyitják a kapukat az emberek előtt. Nem csupán a turisták előtt, de az üzletemberek előtt is.

Kíváncsian figyeljük a Budapest Airport közleményét, hogy minél hamarabb be tudjunk számolni a rendezvénysorozat programjával, amivel a 75 éves fennállását ünnepli a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér.

Kapcsolódó hírek

75 éves lesz a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Budapest Friss Hírek