Rövid hírek

Budapest: a népszerű egyetemi város

Corvinus Egyetem Budapest

A külföldi diákok körében Budapest nemcsak a pezsgő éjszakai életéről híres. Az élhető városi környezet, a kávézók és könyvtárak bősége, valamint a kiváló tömegközlekedés is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar főváros kiemelkedő helyet foglaljon el az európai rangsorban. Ráadásként egy másik magyar város is meglepetést okozott!

Európai egyetemi városok rangsorát készítették el

Egy nemzetközi szervezet, a Campus Advisor, amely a felsőoktatási intézményekről, lehetőségekről és egyetemi környezetekről gyűjt adatokat, idén is közzétette rangsorát az európai egyetemi városokról. A szervezet végső célja, hogy segítse a diákokat a legmegfelelőbb tanulmányi helyszín kiválasztásában, ezért számos szempont alapján pontozza a városokat.

Eötvös Loránd Tudományegyetem Budapest, Fotó: Thaler Tamás
Eötvös Loránd Tudományegyetem Budapest, Fotó: Thaler Tamás

A legújabb toplistájuk azokra a városokra fókuszált, amelyek egyaránt kínálnak tanulási és szórakozási lehetőségeket a diákok számára. Az összehasonlítás során olyan tényezőket vettek figyelembe, mint a tömegközlekedés minősége, a város biztonsága, a kulturális sokszínűség, az éjszakai élet, valamint a rendelkezésre álló szolgáltatások. Az elérhető maximális pontszám 100 volt, de egyik városnak sem sikerült ezt elérnie.

Budapest a ranglista élén

A ranglista élén Prága végzett 87,3 ponttal, második lett a német Heidelberg 86,7 ponttal, míg Galway, Írország gyöngyszeme, a harmadik helyre került 86,2 ponttal. Budapest mindössze egy tized ponttal maradt le a dobogóról, 86,1 ponttal Európa negyedik legjobb egyetemi városává vált a tanulni és szórakozni vágyó diákok értékelése alapján.

Érdekesség, hogy Budapest néhány kategóriában meg is előzte Prágát. A kutatás szerint a magyar főváros kulturális sokszínűsége és viszonylagos megfizethetősége kiemelkedő. Azonban az infláció hatása itt is érezhető: a megélhetési költségek terén Budapest 78,2 pontot kapott, ami rontotta az összpontszámát.

Bár a megélhetési költségek pontozása miatt maradt le fővárosunk a dobogóról, összességében mégis a havi megélhetési költségek a külföldi diákok számára viszonylag alacsonyak Európa más nagyvárosaihoz képest.

BME Budapest főépület, Fotó: atlatszo.hu
BME Budapest főépület, Fotó: atlatszo.hu

Egy átlagos havi költség egy nemzetközi diák számára hozzávetőlegesen 500-700 euró között mozog, amely tartalmazza a szállást, a helyi közlekedést, az étkezést, a közüzemi számlákat és egyéb alapvető kiadásokat.

Részletes költségek:

  • Szállás: Egy diák átlagosan 200-500 eurót költ havonta szállásra, az ár függ attól, hogy kollégiumban, megosztott szobában vagy saját lakásban lakik-e. A kollégiumok általában 230-350 euróba kerülnek, míg a magánlakások 400-500 euróba kerülhetnek havonta.
  • Közlekedés: A város jól kiépített tömegközlekedési rendszerrel rendelkezik. A diákok számára havi bérlet 3,450 forintba (kb. 8,7 euró) kerül, ami tartalmazza az összes busz, villamos, metró és éjszakai járat használatát.
  • Élelmiszer: Az alapvető élelmiszerek ára is megfizethető: egy liter tej ára 0,6-1,2 euró, egy vekni kenyér kb. 1,15 euró, míg egy üveg bor 3,5-6,5 euró körül mozog. Az éttermekben való étkezés átlagosan 6-15 euróba kerül.
  • Szórakozás: A városban rengeteg szórakozási lehetőség van, és a diákélet pezsgő. A kocsmákban és bárokban egy sör 1-1,2 euró, egy üveg bor pedig 3,5-6,5 euró között vásárolható meg. A mozijegyek ára 6,5-9 euró között mozog.

Az alacsonyabb megélhetési költségek mellett a város számos kulturális és szabadidős tevékenységeket is kínál, így nem kérdés, hogy a Budapest programok kavalkádja elsődleges szempont a választásnál. Az is tény, hogy az egyetemistáknak érdemes figyelniük a költségek tervezésére és a kiadások optimalizálására a tanulmányaik alatt.

Budapest több felmérésen is tarolt

Budapest előkelő helyezését a QS Best Student Cities 2024 rangsorában is megerősítették, ahol olyan szempontokat vettek figyelembe, mint a diákok által érzékelt megfizethetőség, életminőség, valamint az egyetemek minősége.

London bizonyult a legjobb diákvárosnak ebben a globális rangsorban, részben azért, mert olyan vezető egyetemeknek ad otthont, mint az UCL (University College London), az Imperial College London és a King’s College London.

Pécsett a megélhetési költségek a legideálisabbak

A rangsorban még egy magyar város is helyet kapott: Pécs a 14. helyen végzett, de a megélhetési költségek kategóriában az első helyet szerezte meg. Így 2024-ben, 17 ezer diák szavazatai alapján, Pécs lett Európa legjobb ár-érték arányú egyetemi városa.

Pécs éjszakai látképe - nem csoda, ha népszerű egyetemi város
Pécs éjszakai látképe – nem csoda, ha népszerű egyetemi város

Érdemes kiemelni, hogy egyes városok, mint Párizs és Zürich, magas megélhetési költségeik miatt hátrébb kerültek, míg az éjszakai élet tekintetében Amsterdam és Dublin is kevesebb pontot kapott, mint Budapest.

Ugyanakkor Newcastle ugyan előrébb végzett az éjszakai élet terén, de kevésbé találták biztonságosnak. A városok rangsora tehát egy bonyolult rendszer alapján áll össze, amelyben számos összefüggő szempont kap szerepet.

A Times Higher Education rangsora

Az európai felsőoktatás tekintetében a Times Higher Education 2024-es rangsorában az élen a University of Oxford áll, őt követi a University of Cambridge, majd az Imperial College London. A lista élén jellemzően az Egyesült Királyság és Svájc egyetemei találhatók, mint például az ETH Zurich, amely a műszaki és természettudományok terén kimagasló. A skandináv és a Benelux országok is erős teljesítményt mutattak a listán​.

Kiemelt kép: WeLoveBudapest

Kapcsolódó hírek

Budapest ingatlan

Csak milliomosok vásárolhatnak ingatlant Budapesten?

Hogy ki a milliomos az nagyon szubjektív, mert nincs egzakt meghatározás arra, hogy milyen vagyonnál nevezhetünk valakit milliomosnak. Ami igaz,...

Budapest népszerű őszi célpont

Budapest, mint népszerű őszi célpont

Az ősz tökéletes időszak arra, hogy felfedezzük Európa városait, még mielőtt beköszönt a téli ünnepi időszak. Egy őszi városlátogatás...

A fiatal korosztály Budapesten képzeli el jövőjét!

A fiatalok többsége Budapesten élne inkább

A huszonévesek szemében Budapest egyértelműen vonzó: a főváros számtalan munkalehetőséget, kulturális élményt, tanulási és szórakozási...

Budapesti fizetések: bruttó 1 millió forint!

Igaz csak két budapesti kerületben, de a bruttó átlagkereset már meghaladta az 1 millió forintot, míg az ország egyes járásaiban ez az...

Ha feledhetetlen buli: akkor Budapest

Hé, bulizni vágyók, figyeljetek! Ha felejthetetlen éjszakai élményre vágytok, Budapestet mindenképpen fel kell vennetek a bakancslistátokra....

Budapest a világ legszebb és legjobban bejárható városai között

Hallottál már a fantasztikus hírről? Budapest, Magyarország lenyűgöző fővárosa, a világ legszebb és legjobban bejárható városai közé...

Budapest a világ 32. legélhetőbb városa

Budapest nemrégiben a világ 32. legélhetőbb városaként szerepelt az Economist Intelligence Unit 2024-es Globális Élhetőségi Indexében....

Budapest – a szelfiváros!

Ha Budapestre látogatsz, és nem rajongsz a lélegzetelállító kilátásokért, akkor érdemes lehet bekötni a szemed az itt tartózkodásod...

Corvinus Egyetem Budapest

Budapest Friss Hírek