5+1 tavasszal is csodálatos hely Budapest környékén

Csodálatos helyek Budapest mellett

Miért szeretünk tavasszal kirándulni, amikor Budapest is tele van olyan hellyel, ahol nagyszerűen el lehet tölteni az időt? A tavasz sokak számára a megújulás időszaka, a természet zöldbe borul, a napfény hosszabb ideig simogatja a tájat és a levegő is friss, illatokkal teli. Nem csoda, hogy ilyenkor megnő a kirándulási kedv. A hosszú, sötét téli hónapok után a test és a lélek is vágyik a szabad levegőre, a mozgásra és a természet közelségére. A kirándulás ilyenkor nemcsak rekreáció, hanem egyfajta ünneplése is az életnek és az újjászületésnek.

A tavaszi túrázásnak számos előnye van. Egyrészt az időjárás általában kellemes, hiszen nincs még nyári hőség, de a hideg sem tart vissza. Másrészt a természet ebben az időszakban különösen látványos. Aki ilyenkor kel útra, az garantáltan élményekkel és feltöltődéssel tér haza.

Álljon itt kedvcsinálónak néhány olyan hely, ahová érdemes elmenni, és még messze sincs Budapesttől!

1. Magyarország egyik legszebb tájegysége a Dunakanyar

A Dunakanyar nem véletlenül tartozik az ország legnépszerűbb kirándulóhelyei közé. A Duna folyó kanyarulata, ami Visegrád és Esztergom között húzódik, festői panorámájáról, történelmi városairól és gazdag természeti kincseiről ismert. A táj egyszerre nyújt lehetőséget aktív kikapcsolódásra és kulturális élményekre.

A különlegessége abban rejlik, hogy néhány tíz kilométeres sugarú körön belül rengeteg látnivalót és programot kínál: túraösvényeket, kilátókat, várakat, múzeumokat, gasztronómiai élményeket és dunai hajókirándulásokat. Ez a sokszínűség különösen tavasszal élvezetes, amikor az egész régió életre kel.

Visegrádon a Fellegvárból nyíló panoráma lenyűgöző, a Salamon-torony, a királyi palota romjai és a dunai part hangulata garantáltan elvarázsol.

Dömös a Rám-szakadék kapuja, ahol izgalmas és kalandos túra várja a természetkedvelőket. Tavasszal különösen népszerű ez az útvonal a patakcsobogás és a vadregényes környezet miatt.

A Dunakanyar tavasszal maga a megtestesült feltöltődés

Ha egyetlen tavaszi kirándulást tervezel idén, a Dunakanyar tökéletes választás. A természet közelsége, a kulturális élmények, a panorámák és a nyugodt hangulat olyan egyveleget alkotnak, amire még hetekig jóleső érzéssel emlékezik vissza mindenki.

2. Esztergom – történelem, kultúra és panoráma egy helyen

Esztergom az egyik legfontosabb történelmi városunk és minden évszakban tartogat valami különlegest, de tavasszal igazán elbűvölő. A város központja a Duna partján fekszik, a túloldalon már Szlovákia határa húzódik. A Mária Valéria hídon átsétálva pár perc alatt átléphetjük a határt is.

A Bazilika monumentális élménye

Az Esztergomi Bazilika, Magyarország legnagyobb temploma és kihagyhatatlan látnivaló. Az épület belső terei, az altemplom és az óriási kupola csodálatos látványt nyújtanak. A kupolából nyíló körpanoráma páratlan. Egyszerre láthatjuk a Duna kanyarulatát, a várost, a Felvidék dombjait és a Pilis vonulatait.

A Várhegy és a Keresztény Múzeum

A Bazilika mögött húzódó Várhegy területén számos érdekesség található. A királyi palota maradványai és a Keresztény Múzeum gyűjteménye betekintést nyújt a középkori és reneszánsz Magyarország művészeti örökségébe. A múzeum különösen értékes középkori táblaképeiről és ötvöstárgyairól ismert.

Hangulatos séták és Duna-parti pihenés

Tavaszi kirándulás alkalmával érdemes csak úgy elidőzni Esztergom utcáin. A kisvárosi hangulat, a macskaköves utcák, a teraszos kávézók és a nyíló virágokkal díszített parkok mind a kikapcsolódást szolgálják. A Duna-parton kialakított sétány, a padok és zöldterületek kiválóan alkalmasak egy kis pihenésre vagy piknikre a városnézés után.

Praktikus tanácsok a kiránduláshoz

Rétegesen érdemes öltözni, kényelmes túracipővel, mert tavasszal az időjárás változékony lehet. A legjobb élmény érdekében pedig érdemes korán indulni, hogy minden megállóra jusson idő.

3. Szentendre és a Vasas-szakadék

Miért éppen Szentendre és környéke? Mert itt adott a kulturális feltöltődés és vadregényes túra egyetlen nap alatt. Szentendre különleges helyet foglal el a magyar kirándulók szívében. Művészvárosként ismert, ahol a Duna-parti sétány, a szűk, macskaköves utcák, a barokk templomok és a színes házak mind egy mesebeli világba repítenek. A város azonban nemcsak kulturális szempontból érdekes, ugyanis közvetlen környezetében olyan természeti kincsek is találhatóak, mint a Pilis hegység rejtett gyöngyszeme, a Vasas-szakadék.

Ez az egyedülálló kombináció teszi Szentendrét ideális célponttá egy tavaszi kiránduláshoz. Először elmerülhetünk a város hangulatában, majd néhány kilométerrel arrébb izgalmas, árnyas túra vár ránk a természet ölén.

Művészi lelkület, történelmi emlékek

A város hangulatát elsősorban a művészet iránti nyitottság határozza meg. Már az 1920-as évektől kezdve festők, szobrászok, írók, zenészek választották otthonuknak Szentendrét és ma is sok galéria, műhely, kiállítótér található itt.

A Skanzen (Szabadtéri Néprajzi Múzeum): Magyarország legnagyobb szabadtéri múzeuma, ahol az egyes régiók népi építészetét és hagyományait ismerhetjük meg autentikus környezetben. A Ferenczy Múzeumi Centrum, Kovács Margit Kerámiamúzeum és a Vajda Lajos Múzeum is megér egy látogatást. A nyugodt, virágokkal díszített sétány pedig ideális pihenésre és piknikre, kilátással a folyóra.

A Vasas-szakadék egy természeti csoda a Pilis mélyén

Szentendrétől mintegy 20 perces autóútra található a Lajos-forrás, ahonnan kiindulva felfedezhetjük a Vasas-szakadék vadregényes vidékét. Ez a kevesek által ismert, de annál látványosabb szurdok igazi geológiai különlegesség.

A szakadék 10-15 méter magas bazaltfalai között kanyargó ösvény olyan, mintha egy mini Grand Canyonban járnánk. A látvány tavaszi lombfakadáskor a leglenyűgözőbb. A szűk ösvény néhol fahidakon, lépcsőkön vezet át, így izgalmas kihívást jelent, de nem veszélyes, sőt, gyermekekkel is bejárható.

4. Gödi Feneketlen-tó – egy ismeretlen kincs a főváros közelében

Göd sokaknak csak egy csendes Duna-parti város, ám a természet kedvelői jól tudják, hogy itt található az egyik legbékésebb és leglátványosabb kirándulóhely a régióban, a Gödi Feneketlen-tó. Ez a mesterséges eredetű, ám természetes hangulatú tó egy eldugott zöldövezet közepén terül el, madárdal és nyugalom ölelésében.

A tó különlegessége, hogy több évszakban is más arcát mutatja. Tavasszal a legélénkebb, amikor a part menti fák virágba borulnak, a vízfelület csillog és minden a feltöltődésről szól. Ez az a hely, ahová az ember kiszakadhat a hétköznapok zajából, de akár egy félnapos kirándulás részeként is felkereshető.

Hogyan jött létre a Feneketlen-tó?

A tó kialakulása a 20-ik század közepére nyúlik vissza. Eredetileg homok- és kavicsbánya működött itt, majd miután a kitermelés megszűnt, a víz természetes módon feltöltötte a mélyedéseket. Így jött létre egy zárt, különleges mikroklímával rendelkező vízfelület, ami azóta is változatlan harmóniát áraszt.

A tó körül kialakított sétány kiváló lehetőséget nyújt könnyű, stresszmentes sétára. A természetjárók örömére, számos vízimadár fészkel a területen, így érdemes távcsövet is vinni.

Padok, asztalok és árnyékos helyek várják azokat, akik szívesen fogyasztanak el egy szendvicset vagy kávét a természet lágy ölén. A hely népszerű a helyi horgászok körében is, mivel a tóban többféle halfaj él, például ponty, amur és keszeg.

5. Alsó-Jegenye-völgy

Aki Budapest környékén keres könnyen megközelíthető, mégis vadregényes kirándulóhelyet, annak az Alsó-Jegenye-völgy szinte kötelező. A Budai-hegység északi részén, a Hűvösvölgytől nem messze található ez a sűrű erdőkkel, patakparti ösvényekkel és vízeséssel díszített természetvédelmi terület.

Tavasszal az Alsó-Jegenye-völgy különösen varázslatos. A frissen zöldellő fák, a madárcsicsergés és a patak csobogása olyan atmoszférát teremt, ami segít teljesen kiszakadni a városi hétköznapokból.

A völgyet átszelő Paprikás-patak a terület fő látványossága, amit jól kiépített gyalogutak mentén lehet követni. A patak partján végigsétálva több kisebb fahídon kelhetünk át, a helyenként kanyargó, mélyre vágódott meder pedig természetes romantikát kölcsönöz a tájnak. A völgy ikonikus látványossága pedig a Jegenye-völgyi vízesés. A völgy folytatható a Kálvária-hegy vagy Máriaremete felé is, így hosszabb kirándulássá bővíthető.

+1 Derítő-tó Tatán az egész családnak

Tata városa elsősorban az Öreg-tóról és a romantikus Esterházy-kastélyról ismert, ám a természetkedvelőknek létezik egy kevésbé ismert, mégis varázslatos helyszín a város déli részén, mégpedig a Derítő-tó. Ez a mesterséges eredetű vízfelület a nyugalom és a természetközeli élmények szigete, ideális helyszín azoknak, akik elvonulnának a turisták tömegétől és mélyebben szeretnék megtapasztalni a térség ökológiai gazdagságát.

A Derítő-tó környéke tavasszal kel igazán életre. A nádas susogása, a vízparti fák friss zöldje, valamint a vízimadarak aktív jelenléte különleges élményt nyújt, legyen szó egy csendes sétáról, madármegfigyelésről vagy horgászatról.

A tó története és jellege

A Derítő-tó kialakulása szorosan összefügg Tata ipari és mezőgazdasági múltjával. Kezdetben vízgazdálkodási célokra hozták létre, ám az évtizedek során a terület egyre természetközelibbé vált. Ma már ökológiai jelentőséggel bír és fontos szerepet tölt be a helyi élővilág megőrzésében.

A gondosan kialakított partvonalat mára benőtte a növényzet, a tó vizét pedig madarak, kétéltűek és vízi rovarok népesítik be.

A turistáktól zsúfolt Öreg-tóhoz képest, a Derítő-tó kevésbé látogatott, így azoknak ajánlott, akik elmélyült kikapcsolódásra vágynak.

A madármegfigyelés szerelmeseinek is különleges jelentőségű. Az év folyamán több tucat faj fordul meg a vízparton, közöttük védett és ritka példányok is. Április-május hónapban különösen sok madárfaj jelenik meg a tavon, énekesmadarak, récék, gémek, sőt, kócsagok is. A nádasok kiváló búvóhelyet kínálnak, ezért érdemes hozni távcsövet és csendben figyelni a part menti zónát.

A Derítő-tó kedvelt célpont a sporthorgászok körében is. A tó halállománya gazdag és rendszeresen telepítik, így kezdők és haladó horgászok is sikerélményekkel térhetnek haza. A ponty, amur, csuka mellett, harcsa és kárász is akad a tóban.

Kikapcsolódási lehetőségek a tó körül

A tópart körül nincs teljes körsétány, de több helyen kialakítottak sétaösvényeket, padokat, árnyékos pihenőhelyeket. A tavaszi fények és a nyugodt víztükör kiváló lehetőséget kínálnak természetfotózáshoz.

A tó körül több nyilvános zöldterület is található, ahová érdemes magunkkal hozni uzsonnát és letelepedni a gyermekekkel együtt. Ugyanis a megközelítése a legkisebbekkel is egyszerű. Tata városközpontjától autóval vagy kerékpárral mindössze 5-10 perc a Derítő-tó. Gyalogosan is elérhető, ha van időnk egy hosszabb sétára az Öreg-tótól.

Gyerekes családoknak kimondottan érdemes ezt a helyet felkeresni, mert nem harsány, nem zsúfolt, mégis mélyen megérinti az embert.

Kapcsolódó hírek

Csodálatos helyek Budapest mellett