Rövid hírek

Ismered a karácsonyfa történetét?

Hol lehet fenyőfát vásárolni Budapesten 2024-ben?

A karácsonyfa mai értelemben vett formája a 16. században terjedt el a Német-római Birodalomban, amikor a keresztények az otthonaikba fenyőágakat kezdtek díszíteni. Úgy tartják, hogy Luther Márton volt az első olyan személy, aki égő gyertyákkal ékesítette fel a fát.

A mai Amerikában, ahol már igazi kultusszá nőtte ki magát a karácsonyfa állítása és az ehhez köthető vásárok, még a 19. században is elég furcsának hatott. Az első ilyen feljegyzés 1830-as évekből származik és Pennsylvania német telepeseihez köthető.

Bár a német telepesek az otthonaikban már 1747-ben is állítottak maguknak közösségi fát, de ezt a legtöbb amerikai csak pogány szokásnak tartotta. Szinte egy évszázad kellett elteljen, hogy ez a felfogás megváltozzon.

A karácsonyfa elterjedése

Viktória brit királynő és férje, Albert szász-coburg-gothai herceg úgymond divatot teremtettek, amikor 1846-ban a feldíszített fenyőfa körül ünnepeltek a gyermekeikkel. Az 1890-es évekre pedig már annyira népszerű volt, hogy meghódította a világot, beleértve Amerikát is.

A 20. század elején, Amerikában házilag készített díszekkel öltöztették fel a fát, német területeken megmaradtak a hagyományos alma, mogyoró, marcipános sütik mellett. Majd jöttek az égősorok, amik eleinte csak a kiváltságos rétegnek adatott meg, majd bekerült minden otthonba, hogy világítva hirdesse az ünnepet.

Érdekességként meg kell említeni, hogy a magyarok kedvenc királynéja, amikor Madeirán volt gyógykezelésen, férjétől, Ferenc Józseftől kapott egy feldíszített fenyőfát 1860 karácsonyán.

Karácsonyi díszek a fenyőfán

Angyalhaj

Az angyalhaj sok mai karácsonyfán is ott díszeleg. Ez a csillogó elem Németországból származik és régen ezüstből készítették. A nemesfémet nagyon vékonyra nyújtották és csíkokra vágták.

Eleinte kézzel, majd ahogy a népszerűsége nőtt, gépekkel gyártották. Mivel a gyertyák füstjétől gyorsan befeketedett, ezért ónból kezdték gyártani, de ez túl nehéz volt. A britek végül kialakították a ma is ismert angyalhaj formáját.

Gömbök

A gömbök igazi kavalkádja kapható manapság. Úgy tartják, hogy az első üvegdísz a karácsonyfára az 1840-es évek közepén készült Türingiában, Lauscha kisvárosában, ahol a mai napig rengeteg karácsonyi díszt állítanak elő. Eleinte csak gyümölcsöket és diót formáztak meg, ami mára temérdek formává alakult.

Nagy sikert aratott a német-francia háború alatt, amikor karácsonykor a katonáknak felöltöztetett fát ezekkel a díszekkel ékesítették. Albert herceg révén eljutott Viktória királynőhöz és hamar meghódította a Brit Birodalmat, majd Európa minden szegletét. Mivel az üveggömböket csak az arisztokrácia engedhette meg magának, így nagyon hamar megjelentek a műanyag változatok, ezek már megfizethetőek voltak.

Ünnepi fények

Az ünnepi fényt sokáig a gyertya lángja adta, ami a csillagokat jelképezte. Ám ez nagyon veszélyes volt és sok tűz keletkezett ily módon. Azonban, 1895-ben, Ralph Morris feltalálta az elektromos fényfüzért, ez elődje volt annak, amit ma ismerünk.

Magyal és fagyöngy

A magyal és a fagyöngy is szerepet kapott karácsonykor. A fagyöngy fehér termése és a magyal tűzpiros bogyói szép kontrasztot alkotott. Ezzel kapcsolatban, Nagy-Britanniából egy kedves szokás is ered, ami a mai napig megmaradt.

Ezt a két növényt összefonva felakasztották a bejárati ajtó fölé és a helyi pap megáldotta. Ez alatt pedig csók csattant úgy, hogy előtte leszedtek 1 darab bogyót. Ha elfogyott a bogyó, utána már tilos volt a csók.

Szaloncukor

Magyar jellegzetességnek számít a szaloncukor, ami színes, csillogó selyempapírba csomagolt cukorka, olykor csokoládéval bevonva.

Karácsonyfa Magyarországon

1554-ből származó hivatalos irat szerint, Magyarországon a karácsonyfa szót a földesúrnak adóként vitt tüzelőre értették. A mai értelemben vett karácsonyfa a 19. század második felében jelent meg, főleg a német ajkú lakosságnál. Nincs teljes egyetértés az első karácsonyfa állítás kapcsán. Vannak, akik szerint 1819-ben, Mária Dorottya württembergi hercegnő hozta az országba.

Mások szerint Brunszvik Teréz grófnő állíttatta 1824-ben, a Martonvásáron levő birtokán. Nagyon hamar elterjedt és gyorsan kialakultak a fenyővásárok is. Hazánkban úgy volt a szokás, hogy december 24-én feldíszítették és január 6-ig úgy is marad, csak utána szedték le. Ez mára átalakult. Vannak családok, ahol már jóval hamarabb felállítják a fát és a karácsonyi ünnep után közvetlenül le is szedik. Az Ország Karácsonyfája 2024 viszont teljes pompájában várja a látogatókat januárig, nem érdemes kihagyni neked sem, ha épp Budapesten jársz!

Karácsonyfa napjainkban

A természetvédelem felértékelődése óta, egyre többen döntenek a cserepes fenyőfák mellett, amiket az ünnep után ki lehet ültetni. Viszont megjelentek a műfenyők is, amik mostanra annyira élethűen vannak előállítva, hogy csak közelről lehet észrevenni, miszerint nem igaziak. A díszítés is sokat változott az idők során, viszont az arany, ezüst, fehér és piros színek, ahogy régen, úgy most is jelen vannak.

A karácsonyfa meghitt hangulatot áraszt magából és amikor a családtagok együtt díszítik fel, az mindenki szívébe megnyitja a kaput a szeretet felé. Tulajdonképpen a karácsony lényegét kell megérteni, elfogadni, odaajándékozni, ez pedig nem más, mint a szeretet.

Hol vásárolhatunk karácsonyfát Budapesten?

Budapesten a karácsonyi időszakban számos helyen vásárolhatunk karácsonyfát, legyen szó hagyományos fenyőfáról vagy alternatív megoldásokról.

Íme néhány lehetőség:

1. Karácsonyi vásárok: A főváros több pontján rendeznek karácsonyi vásárokat, ahol kézműves termékek és ünnepi finomságok mellett gyakran karácsonyfákat is kínálnak. Például a Vörösmarty téri vásár 2024. november 15. és december 31. között várja a látogatókat, míg az Advent Bazilika a Szent István téren 2024. november 15-től 2025. január 1-ig tart nyitva.

2. Piacok és vásárcsarnokok: A város több piacán és vásárcsarnokában is találhatunk fenyőfaárusokat az ünnepi időszakban. A Nagy Vásárcsarnok (Vásárcsarnok) például nemcsak friss élelmiszereket, hanem karácsonyi dekorációkat és fenyőfákat is kínál.

3. Kertészeti árudák és faiskolák: Budapesten és környékén számos kertészeti áruda és faiskola működik, amelyek az ünnepek előtt széles választékban kínálnak különböző méretű és fajtájú fenyőfákat. Ezeken a helyeken gyakran friss, hazai termesztésű fákat vásárolhatunk.

4. Barkácsáruházak és nagyobb üzletláncok: A nagyobb barkácsáruházak és hipermarketek is árusítanak karácsonyfákat az ünnepi szezonban. Itt élő (vágott vagy gyökeres) és műfenyőket egyaránt találhatunk, valamint széles választékban kaphatók karácsonyi díszek és kiegészítők is.

5. Online rendelés: Számos webáruház kínál házhoz szállítással karácsonyfákat, legyen szó élő vagy műfenyőről. Az online vásárlás kényelmes megoldás lehet, különösen, ha el szeretnénk kerülni a tömeget.

Tippek a karácsonyfa vásárlásához:

  • Időzítés: A legszebb fák gyorsan elfogynak, ezért érdemes időben, akár december elején beszerezni a karácsonyfát.
  • Minőség ellenőrzése: Vásárláskor figyeljünk a fa frissességére: a tűlevelek legyenek zöldek és rugalmasak, a fa ne hullassa a leveleit érintésre.
  • Méret kiválasztása: Mérjük le a rendelkezésre álló helyet otthonunkban, hogy a megfelelő méretű fát válasszuk ki.
  • Szállítás: Gondoskodjunk a fa biztonságos hazaszállításáról; ha nincs megfelelő járművünk, érdeklődjünk a helyszínen a szállítási lehetőségekről.

Budapesten tehát számos lehetőség áll rendelkezésre a karácsonyfa beszerzésére, így mindenki megtalálhatja az igényeinek és ízlésének leginkább megfelelőt.

Kapcsolódó hírek

Kapcsolódó programok

Hol lehet fenyőfát vásárolni Budapesten 2024-ben?

Budapest Friss Hírek