Rövid hírek

Így zajlik Gábriel arkangyal szobrának restaurálása a Hősök terén

Felállítása után néhány évvel, 1905-ben. Foto: Fortepan

A budapesti Hősök tere egyik ikonikus eleme, Gábriel arkangyal szobra több mint 120 év után először esik át átfogó restauráláson. A munkálatok 2024-ben kezdődtek a Városliget Zrt. koordinálásával.

A restaurálás során 3D szkennelést, darabokra bontást és precíziós javításokat végeznek a szobron, hogy megőrizzék Zala György alkotását eredeti pompájában.

Gábriel arkangyal szobrának állapotfelmérése és előkészítés

A restaurálási folyamat előkészületeként 2023 decemberében részletes állapotfelmérést végeztek a szobron. Ez alapján restaurátori tervet készítettek, mely az eredeti állapot helyreállítására összpontosít.

Az oszlop köré állványzatot építettek, és 3D szkenneléssel dokumentálták a műtárgyat. Ez a technológia lehetővé tette a szobron végbement változások és sérülések részletes felmérését, amely a restaurátorok munkájának egyik legfontosabb lépése.

A felállványozott Hősök tere szobor. Fotó: Ughoo
Az oszlop köré épített állványzat. Fotó: Ughoo

A szobor szétszerelése és szállítása

A felmérést követően a szobrot több darabra bontották. Gábriel arkangyal figuráját a gömb felső részével együtt emelték le, a Szent Koronát és a kettőskeresztet pedig még a helyszínen eltávolították.

Ezután a szoborelemeket egy speciális, nagy teherbírású daruskocsival szállították el a restaurálás helyszínére. A bronzszobrot stabilizáló vasszerkezet és a 3-6 milliméteres bronzöntvények külön odafigyelést igényelnek a szállítás során, hogy megőrizhessék épségüket a további munkálatokhoz.

A restaurálás részletei

A munkálatok elsődleges szempontja a plasztikailag értékes részek védelme, beleértve a “ZALA GYÖRGY 1897” feliratot és a szobor figurális részleteit. A szobor belső stabilitását biztosító vasszerkezetet is felülvizsgálják és szükség esetén megerősítik.

A bronzszoborhoz tartozó korinthoszi oszlopfejezet nagyjából száz darab különálló elemből áll, melyek mindegyikét egyedi azonosítóval látták el. A szállítás és az összeszerelés során a restaurátorok konszignációs térképet készítenek, és minden elemet a leszerelés előtt gravírozással megjelölnek, hogy elkerüljék a hasonló elemek felcserélését.

A bronzszobor érdekességei és technikai kihívások

A szobor érdekességei közé tartozik, hogy a bronz gömb belsejében található betonmag, amely 0,5-1 tonnás súlyával ellensúlyozza a szárnyakra ható szélnyomást. A bronzszobor 3-6 milliméter vastag falakkal készült, és a szélterhelés miatt belül vasszerkezet stabilizálja.

A restaurálás során a kihívás az, hogy megóvják ezeket a szerkezeti elemeket, ugyanakkor gondoskodjanak a külső felületek eredeti állapotának visszaállításáról.

A munkálatok várható időtartama és az újraállítás

A teljes restaurálási folyamat várhatóan 6-12 hónapot vesz igénybe, melynek során nem csak a bronzszobrot, hanem a Gábriel arkangyalt tartó oszlopfőt is megerősítik. A tervek szerint a felújított szobor 2025 első felében tér vissza a Hősök terére, megújult pompájában.

Gábriel arkangyal szobrának restaurálása példaértékű műemléki feladat, amelynek során a modern technológiákat és a hagyományos restaurálási módszereket ötvözik. A folyamat részletei rávilágítanak arra, hogy az ilyen jelentős műalkotások megőrzése és felújítása milyen szakértelmet és odafigyelést igényel. A Gábriel-szobor felújítása nem csak egy művészeti alkotás megőrzéséről szól, hanem a magyar kulturális örökség ápolásáról is.

Forrás: Nemzeti Örökség Intézete

Kapcsolódó hírek

Kapcsolódó budapesti látványosságok

Felállítása után néhány évvel, 1905-ben. Foto: Fortepan

Budapest Friss Hírek