Handel 340. születésnapjára készül Budapesten a Müpa
Budapesten a MÜPA ad otthont, 2025. február 2-án, vasárnap a Handel-maratonnak, azon alkalomból, hogy megemlékezzen Georg Friedrich Handel születésének 340 évfordulójáról. A nagyon gazdag repertoár több lesz, mint egyszerű koncert, ugyanis átzengi és átlengi az egész épületet.
A művei felcsendülnek a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben és a Fesztivál Színházban. Az Előcsarnokban tablókiállítás nyílik. Az Üvegteremben a zeneakadémisták fognak koncertezni és koncertfilm-vetítések lesznek. Az Előadóteremben pedig bepillantást lehet nyerni a Händel korabeli világba, ami a mai század emberének egyszerre érdekes, egyedi és inspiráló.
Georg Friedrich Handel a barokk zene ikonikus képviselője
Georg Friedrich Handel (1685-1759) német zeneszerző a barokk zene kiemelkedő alakjaként vált ismertté. Miközben életét Hamburgban, Velencében és Londonban töltötte, zenei öröksége hatalmas hatást gyakorolt a zenekultúrára.
Georg Friedrich Handel a zenei világban mindenki ismeri, aki szereti a barokk korszak gazdag és érzelmekben gazdag dallamait. A német származású zeneszerző és munkássága máig hatással van a zenekultúrára és különleges helyet foglal el a zenetörténetben.
Handel művei a barokk zene csúcsát képviselik, de hatása túlnyúlik saját korszakán. Az oratórium műfaját egyedülálló módon fejlesztette tovább és az opera műfajában is új normákat állított fel. Gazdag érzelemvilágot közvetítenek a művei és mesterien ötvözi a német, olasz és angol stíluselemeket. Munkássága nemcsak a későbbi zeneszerzőkre, mint Haydn és Mozart, hanem a kortárs zenekultúrára is mély hatást gyakorolt.
Handel zenéje
Handel munkásságának hatása nemcsak a klasszikus zene világában érzékelhető, hanem számos modern interpretációban is megjelenik. Műveit filmekben, reklámokban és popkulturális alkotásokban is felhasználják, ami bizonyítja annak időtlen erejét.
A művei révén a diákok megismerhetik a barokk zene formáját, harmóniavilágát és érzelmi gazdagságát. Az oratóriumok és operák tanulmányozása révén, a fiatal zenészek betekintést nyerhetnek a színpadi zeneszerzés világába, fejlődik a technikai és zenei érzékenységük.
Handel élete
Georg Friedrich Handel 1685. február 23-án született a németországi Halle városában. Édesapja nem támogatta fia zenei ambíciót, mivel jogi pályára szánta, de Handel korán megmutatta a tehetségét.
Már gyermekkorában megtanult orgonán játszani és hamarosan kitűnt rendkívüli képességeivel. Szenvedélye volt az utazás és már fiatalon Hamburgba, majd Itáliába utazott, ahol jelentős hatások érték, különösen az opera műfajában, végül Angliában telepedett le.
Nagyon hamar közismertté vált, mégis alig maradt róla érdemben információ. Őt tartják az első olyan zeneszerzőnek, aki a zenéből vállalkozást csinált és ez a megírt művein is érezhető volt. Szintén ő volt az első zeneszerző, akinek a halálát követően életrajzot írtak.
Termetes férfi volt, szigorú tekintettel, darabos mozgással. Bár közismerten tapintatlan volt, öntelt és lobbanékony, de kiváló humorral rendelkezdett és kifejezetten emberbarátként jellemezték. Nem volt benne rosszindulat, inkább nyers és határozott modora miatt érezték kedélytelennek és mogorvának.
Fontosabb állomások az életében
Halle– itt született és az itteni egyetemre vették fel 1702-ben.
Hamburg – 1703-ban, mint hegedűs és csembalista működött a városi operaházban.
Itália (Firenze, Róma, Nápoly) – 1706-ban megismerkedik a nagy olasz zeneszerzőkkel Alessandro és Domenico Scarlattival, Corellivel és Vivaldival. Itt behatóan kezdi tanulmányozni a nápolyi és a velencei operát.
Hannover – 1711-ben udvari karmester lett.
London – 1712-ben letelepedett Angliában és felvette a brit állampolgárságot is.
Legfontosab művei, amivel nem csak a világot, hanem Budapestet is meghódította
Athalia – 1691
Rinaldo – 1711
Vízizene – 1717
Messiás – 1741
Tűzijáték-szvit 1749
Athalia
Jean Racine francia drámaíró, Athalia című tragédiája nyomán látott napvilágot Georg Friedrich Handel azonos című oratóriuma. Izrael felett uralkodó és Baál istent imádó királynők idejében játszódik ez az ószövetségi történet, amiben a zsarnok Athalia bukása van elmesélve.
Rinaldo
Aaron Hill írása alapján írta meg Händel a művét, amibe idővel több módosítást is belevitt. A közönség rajongott a műért, amit kiválóan bizonyít az a tény, hogy 1717-ig rendszeresen eljátszották Londonban. Életében ez volt a leggyakrabban játszott műve.
Vízizene
I.György király által rendezett ünnepségen adták elő a Temzén, 50 zenésszel. Úgy maradt fenn, hogy a királynak annyira tetszett, miszerint még 3-szor eljátszatta a zenekarral.
Handel Messiása
A világszerte ismert remekmű Devonshire hercegének, Írország kormányzójának felkérésére készült. Dublinba rendezett koncertszezonra hívja a herceg Handelt. Erre az eseményre készül el a Messiás partitúra, ami az ír közönségnek született. Később, ez a művet Anglia nemzeti szentségként tisztelt.
Londonban 1743-ban került bemutatásra és szokássá vált, hogy Foundling Hospital kápolnájában, az árvák javára minden évben előadták. Úgy tartják, hogy a londoni bemutató után, amikor a Halleluja kórus hangzott, a király kezdeményezésére, a közönség állva hallgatta végig.
Handel számos nagy oratóriumot komponált, de a Messiás az egyetlen, amelyiknek nincs drámai története. 3 részből és 52 tételből áll. Az első rész a Krisztus előtti időszakról és a Megváltó születéséről szól. A második rész a passiótörténetről, a harmadik pedig a megváltás feletti elmélkedésről szól.
Charles Jennens angol költő és Händel együtt válogatták ki a Biblia szövegeiből a Messiás mű szövegkönyvét.
Tűzijáték-szvit
Szabadtérre, nagyméretű fúvós zenekarnak készült mű, amit 1749.április 27-én adtak elő, az 1748-as aacheni békekötést megünneplő eseményen, a Green Parkban. A koncerten csak katonai hangszerek szólaltak meg, de később Händel kiegészítette vonósoknak írt szólamokkal. Mai napig ezt a kiegészített verziót adják elő.
Handel és Magyarország
Bár Handel nem járt Magyarországon, de a munkája eljutott hazánkba és méltó helyet foglal el az emléke, na és persze a zenéje. Számos magyar zenetudós, mint például Malina János, jelentős publikációkkal járult hozzá Händel műveinek és életének mélyebb megértéséhez. Ezek az írások értéket képviselnek a zenetudomány területén.
Magyar Handel Társaság
A Magyar Handel Társaság 1995-ben alakult, hogy támogassa a zeneszerző műveinek kutatását, bemutatását és népszerűsítését. A társaság rendszeresen szervez koncerteket, előadásokat és tudományos konferenciákat, ahol Handel művészete kerül a középpontba.
Számos nemzetközi és magyar zenekar, kórus és szólóénekes lehetővé teszi, hogy a közönség újra és újra átélje Händel műveinek varázsát. A Magyar Handel Társaság például aktívan részt vesz a barokk zene interpretációjának korszerűsítésében és szakmai irányt mutat az autentikus előadások terén.
Handel hagyatéka
Georg Friedrich Handel művészete élő bizonyíték arra, hogy a zenei univerzális nyelv. Művei évszázadok múltán is képes megszólítani és megérinteni a hallgatókat, akár egy templomi kórus előadásában, akár modern, szimfonikus zenekar tolmácsolásában halljuk őket. Handel élete és munkássága örökre beírta magát a zenetörténetbe.
Zenéje emlékeztet minket arra, hogy a művészet az emberi szellem egyik legmaradandóbb alkotása. A Handel év tökéletesen alkalmas arra, hogy dallamai, amely a barokk kor ragyogását idézik, egyben időtlen inspirációként szolgálnak a ma emberének is.