Ha karácsony, akkor Diótörő a budapesti Operáhazban is
A Diótörő előadása Budapesten és a világon szinte mindenhol színpadra kerül a karácsonyi időszakra készülve. Budapesten, a Magyar Állami Operaház tűzte műsorra, de például Kecskeméten is előadják. Kimondottan kellemes karácsonyi hangolódást nyújt az előadás, amit mindenkinek legalább egyszer látnia kell. Amikor a karácsonyi dekorációt összeállítjuk, a Diótörő figurája szinte kötelező elemként van benne. Főleg az utóbbi években éli reneszánszát.
Úgy tartják, hogy karácsonykor semmilyen csillogó dekoráció nem számít giccsnek. Ilyenkor a színek, a csillogás, ragyogás mind megengedettek, akár harmóniában vannak az árnyalatok, akár kontrasztban. A Diótörő figurája is már számos méretben, színben, öltözékben fellelhető, sőt, otthon is elkészíthető egy kis kreativitással.
Mindenki ismeri a Diótörő történetét?
1816-ban írta meg a történetet E. T. A. Hoffmann írta, „Diótörő és Egérkirály” címmel és Berlinben adták ki. A fantáziamese eredetileg nem volt olyan, mint a most ismert változat. Sokkal borúsabb, ridegebb, harcokkal telített volt.
A Stahlbaum család (aminek jelentése acélfa) neve is arra utal, hogy szigorú szabályok szerint élték az életüket. Ezeket a család minden tagjának követni kellett, a kislányuknak, Marienek is. Egyfajta lázadás alakul ki benne és éjjel odaosont a játékához, hogy a képzeletbeli világában szabad legyen. Ekkor minden életre kell és az egerek a katonákkal harcolnak, amiben Marie és a Diótörő is belecsöppennek. Természetesen legyőzik az Egérkirályt és a babák királyságába mennek, ahol a kislány szerelmet vall a Diótörőnek.
Ezt a nagyon szigorú szabályokat követő családot, Alexandre Dumas 1844-es változatában már nem mogorva családot épít a történetbe és a nevüket is átírta Silberhaus-ra, aminek jelentése ezüstház. A Csajkovszkij által szerzett zene pedig az egész történetet mesevilággá alakítja.
Ez a balett az év bizonyos szakaszában kerül műsorra, ami az adventi, a karácsonyi időszak, ugyanis a történet kapcsolódik az ünnephez. A balett hatalmas siker aratott, nem azonnal, de pár évtizeddel a bemutató után elkezdett felfelé ívelni a népszerűsége. 1950-es években, a New York-i előadás után meghódította Amerikát és azóta sem csökken a népszerűsége.
Csajkovszkij halhatatlan remekműve lett a Diótörő
Eredetileg el sem akarta vállalni, mert attól tartott, hogy a sok csillogás, díszlet, pompa, szín majd elnyomják a zenét. Viszont a mese világa őt is elvarázsolta és a mű 1892-re elkészült, 3 felvonásban. Ugyanebben az évben, december 18-án, Szentpéterváron, a Mariinszkij Színházban adták elő. Ez volt az utolsó balett Pjotr Iljics Csajkovszkij életében. A műve pedig világhírű lett és minden balettszínpadon előadták már és teszik ezt továbbra is a karácsonyi program keretében.
Hazánkban 1927-ben, karácsonykor mutatták be először, ami lassan hagyománnyá nőtte ki magát.
Hogy kerül a Diótörő figura a karácsonyi asztalra?
Németországban a diótörőket szerencsehozónak tartják, amik távol tartják az otthonoktól a gonosz szellemeket. Régen pedig valóban funkcionális szerepük volt, vagyis a dió megtörésére használták. Ma már csak dekorációs szerepük van, viszont olyan változatos formában, amit csak el lehet képzelni.
A diótörők leghíresebb készítője Wilhelm Fuchtner, aki jó üzleti érzékkel, éppen a balett bemutatója után kezdte árusítani a figurákat a seiffeni műhelyében. Ekkor még nem csupán emberi alakban voltak jelen, hanem különböző állatfigurák képében is, mint madarak, kutyák.
Az emberi alakban készített példányoknál a leggyakoribb használt szín a piros és zöld katonai ruházat. Napjainkban viszont már más árnyalatokban és nemcsak katonaként van ábrázolva, hanem például királyként is.
A Diótörő világsikere
A 17-ik század óta előszeretettel adták ajándékba az emberek, mint szerencsehozó és védelmező tárgyat. A világsikert akkor érte el, amikor a II. Világháborúból hazatérő amerikai katonák Németországból ezeket vitték szuvenírként. Az eredeti figura fából készül és több darabból, de ma már mindenféle anyagból lehet találni.
Néhány tipp, hogy miként díszítsük az otthonunkat a figurákkal
Az egészen kicsi darabokat felakaszthatjuk a fenyőfára vagy az ajtókopogtatókra.
Asztali dekorációként, 3 vagy 5 kisebb darabot, de eltérő méretben tegyünk egy tálcára, néhány fenyőtobozzal, egy gyertyával és máris hangulatossá válik az asztal.
A valamennyivel már nagyobb Diótörő figurákat tehetjük a kandalló két oldalára. Amennyiben csak 1 nagyobb darabbal rendelkezünk, azt a karácsonyfa mellé is állíthatjuk. Ezt saját magunk is elkészíthetjük, némi kartonból.
Kültéren is használható Diótörőt szintén megalkothatunk otthon, amit a bejárati ajtó mellé helyezhetünk.
A Diótörő mint program Budapesten is elvarázsolja a nézőket. Aki pedig nem szeretné saját kezűleg megalkotni a figurát, garantáltan beszerezheti a budapesti karácsonyi vásár keretében, hiszen idén is lesz Budapesten.
Otthonra, a fenyőfára vagy ajándékba is bátran adható. Ha valaki nem is hisz a szerencsehozó és védelmező történetében, attól még ünnepi hangulatot varázsolhat általa az otthonába.