Budapest, Budapest, te csodás!
Dobrina Zhekova szabadúszó író, több mint egy évtizedes szerkesztői tapasztalattal rendelkezik Európában és az Egyesült Államokban. Luxusutazásokról, művészetről, építészetről és designról ír. Írásai többek között az InStyle.com, a Vogue.com és az Elle.com oldalakon jelentek meg. A nyáron Budapestről is nagy rajongással írt blogján, “Kelet-Párizsának” nevezve a magyar fővárost.
Véleménye szerint Budapest, a római időkre visszanyúló történelmével, grandiózus palotáival és kulturális intézményeivel Európa egyik legszebb és építészetileg is jelentős fővárosa. A “Kelet Párizsának” nevezett magyar város Buda és Pest részeiből áll, melyeket a lenyűgöző Lánchíd köt össze a Duna két partján.
A város UNESCO Világörökségi helyszínként ismeretes, ahol látványos épületek, folyóparti kilátások és híres termálfürdők várják a látogatókat. Budapest azonban nemcsak történelmi gyökereire támaszkodik, hanem modern, világszínvonalú úti céllá is válik Michelin-csillagos éttermekkel, elismert művészeti szcénával, luxusszállodákkal, elegáns fürdőkkel és számos független butik- és dizájnüzlettel.
„Budapest már száz éve túlkulturált város, több színházzal, szimfonikus zenekarral és múzeummal, mint amit az ország megengedhetett volna” – mondta Török András, budapesti író és előadó, akinek legújabb könyve, a „Budapest Gem” áprilisban jelent meg. „Napjainkban Budapest, amely éppen a megfelelő méretű város, felveszi a versenyt a nagyobb városok kifinomultságával, különösen a 2010-es évek közepének gasztronómiai forradalma után.”
Zhekova szerint itt érdmes enni Budapesten
A Duna-parti Felix étterem egy lenyűgöző neoreneszánsz épületben kapott helyet, amely korábban a Királyi Palota szivattyúállomása volt. A hírességek által is látogatott elegáns étterem több étkezőteremmel rendelkezik, köztük egy tágas (és árnyékos) terasszal, ahonnan pazar kilátás nyílik a Gresham-palotára és a Budai Várra.
Az étterem szezonális, nemzetközi ihletésű menüket kínál, valamint néhány klasszikus fogást, mint például az osztriga és a kaviár. A Felix kizárólag friss, helyi alapanyagokkal és kiváló minőségű ausztrál és japán húsokkal dolgozik.
Borlapján több száz klasszikus és ritka magyar, valamint nemzetközi bor szerepel. Kóstold meg például az 1995-ös Oremus Tokaji Aszu 5 Puttonyost, vagy próbáld ki a 2021-es Balassa X Czinki Szent Tamás Furmintot.
A 2022-es Michelin Guide első alkalommal jelent meg Magyarországon, és két csillaggal jutalmazott két éttermet, köztük a budapesti Standot. Az elegáns belvárosi éttermet Széll Tamás és Szulló Szabina vezetik, akik hagyományos magyar ételeket készítenek modern technikákkal. Egy másik kiemelkedő budapesti étterem a Babel, amely szintén évek óta része a Michelin Guide-nak. A nyolcfogásos menü Közép-Európa ízeit és alapanyagait ötvözi skandináv minimalizmussal.
A W Budapest Nightingale by Beefbar étterme elegáns Art Nouveau stílusban várja a vendégeket, ahol kézműves koktélok, élő DJ-szettek és megosztható ázsiai és mediterrán ihletésű ételek élvezhetők, miközben az Opera Házra nyílik kilátás az elegáns Andrássy útról.
Hol érdemes a blogger szerint Budapesten megszállni?
Nem véletlen, hogy a luxus szállodaláncok annyira kedvelik Budapestet – a város tele van régi világot idéző palotákkal és kúriákkal, amelyek ma ötcsillagos szállodákként üzemelnek.
Az újonnan nyílt szállodák azonban ötvözik a múltat és a jelent, megteremtve a két világ legjavát. A W Budapest, amely 2023 nyarán nyitotta meg kapuit, és bekerült az idei Travel + Leisure It List-be, kiváló példa a város történelmi épületeinek időtlen eleganciájára.
A szálloda a Drechsler Palotában található, amely az UNESCO Világörökség része, és a belső terei a múltat idézik – egykor a Balettintézet központja volt.
A Kozmo Hotel Suites and Spa egy elegáns butikhotel, amely történelmi épületben található, és luxust kínál modern értelmezésben. Az 84 szobás, ötcsillagos szálloda pazar kilátással, baldachinos ágyakkal és finom részletekkel, például Penhaligon’s piperecikkekkel várja a vendégeket.
A Dorothea Hotel, Budapest, Autograph Collection 2023 novemberében nyílt meg a belváros szívében. A 216 szobás szálloda a régi és új tökéletes harmóniáját képviseli, amelyet a milánói Lissoni & Partners stúdió tervezett.
Budapest és a művészet
Az elmúlt években a budapesti művészeti szcéna jelentős átalakuláson ment keresztül, részben a magyar művészek nemzetközi elismerésének köszönhetően.
Márton Nemes, az egyik legkiemelkedőbb kortárs magyar művész elmondása szerint a fiatal magyar közönség nyitottabbá vált a kortárs művészetek iránt, és egyre több fiatal választja a művészpályát itthon. Az acb Galéria Budapest Opera Házától néhány utcára található, és a magyarországi kortárs művészeti élet egyik legnevesebb galériájává nőtte ki magát.
A Q Contemporary, amelyet a hongkongi műgyűjtő Queenie Rosita Law alapított, Közép- és Kelet-Európai művészetekre specializálódott nonprofit művészeti központ, amely a 19. századi Rausch Villában található. Az FKSE Stúdió a Pest oldalon a fiatal művészek legújabb alkotásait mutatja be, míg a Bartók Béla úton található Godot Intézet is kiemelkedő helyszín.
Nem vitatkozhatunk a cikk írójával, nagyon jó ízléssel válogatta ki az igazán elegáns helyszíneket, amit te is bevállalhatsz egy izgalmas budapesti utazás alkalmával.
Kiemelt kép: WeLove Budapest | Hirling Bálint