Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből

Néprajzi Múzeum fotókiállítás

Időszak: 2025. márc. 5. – 2025. szept. 15.

Helyszín: Néprajzi Múzeum, Budapest

Egyedülálló történelmi fényképek először Magyarországon

A Néprajzi Múzeum egy különleges kiállítással idézi meg a 19. századi Magyarországot: az 1862-es londoni világkiállításon bemutatott, korabeli népviseleteket ábrázoló fényképsorozat első alkalommal lesz látható hazánkban.

A felvételeket Tiedge János készítette, és hosszú időn keresztül elveszettnek hitték – egészen addig, amíg a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményében nem bukkantak rájuk. A kiállításon ezek az eredeti fényképek és a Néprajzi Múzeum korabeli másolatai együtt alkotnak teljes képet a magyar paraszti és polgári viseletekről.

Egy ország a világkiállításon

A 19. század második felében a világkiállítások és a fotográfia egyaránt a modernitás új médiumai voltak. Magyarország, bár önálló államként nem létezett, mégis jelen lehetett az 1862-es londoni expón egy különleges, népviseleti fotósorozattal. A kiállítás megmutatja, hogyan öltözködtek a szegedi, veszprémi, makói vagy szentgáli parasztok, polgárok, iparosok és földművesek, valamint azt is, milyen társadalmi üzenetet közvetített viseletük.

A fényképek üzenete

A tárlat nemcsak a ruházatok és társadalmi csoportok bemutatására vállalkozik, hanem arra is, hogy élő arcokat, valós embereket mutasson be, eltávolodva a korabeli idealizált ábrázolásmódoktól. A tekintetek és gesztusok egy rég letűnt világot hoznak közel hozzánk, miközben lehetőséget adnak arra, hogy a magyar kultúra egyik legfontosabb korszakát új perspektívából ismerjük meg.

Ne hagyd ki ezt az egyedülálló történelmi utazást!

Néprajzi Múzeum fotókiállítás