Budapest történetek

Augusztus 20. Magyarország legrégebbi nemzeti ünnepe

Augusztus 20. munkaszüneti nap Magyarországon, amikor az üzletek és az egyetemek is zárva tartanak, és számos ünnepség és nyilvános beszéd zajlik országszerte, a nap pedig látványos tűzijátékkal zárul nem csak Budapesten, hanem országszerte.

Mit is ünnepelünk augusztus 20-án?

Banálisnak tűnik a kérdés, ám általános társadalmi jelenség, hogy bármilyen jellegű ünnepről vagy hagyományról legyen szó, tíz emberből hét nem tudja megmondani, mit ünneplünk adott napon vagy napokon.

Augusztus 20. a legrégebbi nemzeti ünnep Magyarországon, ennek a napnak a történelem során többféle jelentése volt. Napjainkban Magyarország államalapításának napjaként tartják számon. Eredete az első királyra és államalapítóra, Szent Istvánra nyúlik vissza, aki az országot európai keresztény országgá alakította. Augusztus 20-át először 1092-ben ünnepelték, amikor I. László király szent nappá nyilvánította, és javasolta István szentté avatását. Bár a történelem viharai az Oszmán megszállás idején elnyomták a nap nyílt ünneplését, Mária Terézia a 18. században újra bevezette, és a keleti blokk összeomlása után nyerte vissza jelenlegi státuszát.

Az ünneppel kapcsolatos szokások és események nem csak Budapesten

Augusztus 20. vitathatatlanul a magyar függetlenség jelképévé válik: a hivatalos ünnepség a nemzeti lobogó ünnepélyes felvonásával kezdődik Budapesten a Kossuth téren (ahol az Parlament található); ezt követi a Szent Jobb körmenet (Szent István mumifikálódott jobb keze tiszteletére), de a nap legismertebb eseménye a naplemente utáni látványos tűzijáték, amikor hatalmas tömegek gyűlnek össze a Dunaparton. Az augusztus 20-i tűzijáték 1927 óta része az ünnepségeknek. Ugyanakkor szinte az ország minden részén vannak ünnepségek, amelyeket este tűzijáték koronáz meg. Az ország legnagyobb tűzijátéka a budapesti, amelyet a Dunáról lőnek fel.

Budapesttől mintegy 70 km-re, Székesfehérváron életre kel a történelem. Eredetileg Szent László (I. László) ebben a városban avatta szentté I. Istvánt, amit Királyok Városának is neveznek. Itt őrizték a magyar koronázási jelvényeket, a kincstárat és a levéltárat, és itt tartotta a király az országos törvénykezési napjait, és csak a Fehérváron megkoronázott király lehetett az ország törvényes uralkodója. A Székesfehérvári Királyi Napok, a Szent István ünnepéhez kapcsolódó többnapos művészeti fesztivál a város legfontosabb eseménye. Ezeken a napokon rendezik meg a Néptáncfesztivált is, amelyet több mint két évtizede tartanak meg.

Augusztus 20. vallási és népi szokásokhoz is kapcsolódik. A katolikusok Magyarország első patrónusának, Szent Istvánnak az ünnepét ülik – ezért tartanak országszerte miséket ezen a napon. De augusztus 20. egyben az új kenyér ünnepe is Magyarországon: a frissen sütött kenyér megáldása és megszegése országszerte, – sőt a határon túl – Erdélyben is elterjedt szertartás ezen a napon. A nyár végén, a gabona aratás után ezen a napon sütötték meg az új búzából az első kenyeret. A kerek kenyeret nemzeti színű szalaggal díszítik, és az áldás is része a szertartásnak.

Minden évben a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete rendezi meg az ország tortája versenyt augusztus 20-án. Népszerű hagyomány, hogy a legtehetségesebb magyar cukrászokat ünnepeljék és a kulináris innovációt népszerűsítsék. Idén a “Spicces Füge Respektus” torta nyerte a versenyt.

Debrecenben 1966 óta augusztus végén rendezik meg a virágkarnevált. A fő felvonulás augusztus 20-án van, amikor hatalmas virágkompozíciókat mutatnak be, amelyeket több százezer virágból készítenek. A felvonuláson magyar és külföldi táncosok, valamint hagyományőrző csoportok vonulnak végig Debrecen utcáin. A várostól nem messze, a világörökségi helyszínen, a hortobágyi kilenclyukú hídnál rendezik meg ebben az időszakban a hídi vásárt, ahol az összes hagyományos mesterség képviselteti magát.

Mivel augusztus 20. munkaszüneti nap, és gyakran hétköznapra esik, a magyarok egy utolsó nagy kirándulást vagy rövid vagy hosszú nyaralást szerveznek a nyár végén, hogy megünnepeljék az ország legnagyobb ünnepét, és egy utolsót pihenjenek az ősz kezdete előtt. Ezért ajánljuk, hogy nem csak augusztus 20-án, hanem előtte is érdemes felfedezni Budapest látványosságait, nevezetességeit.

Kapcsolódó programok

Kapcsolódó budapesti látványosságok

Budapest Friss Hírek