Budapest történetek

A város, ami a legtöbb hollywoodi filmben feltűnik: Budapest

Hajós utca, Budapest, München című film

Az elmúlt évtizedek során Budapest kedvelt forgatási helyszínné vált, számos sikerfilmet látott vendégül, amelyek közül több Oscar-díjat is nyert. Alant csak egy válogatott listát találsz kedves olvasó e nagyra értékelt filmekből, ennél sokkal több filmet forgattak a fővárosban.

Nyolc film, nyolc ikonikus budapesti forgatási helyszín — eddig soha nem látott módon bemutatva

München (Munich)

Steven Spielberg 2005-ös filmje, amely George Jonas „Vengeance: The True Story of an Israeli Counter-Terrorist Team” című könyve alapján készült, a 1972-es müncheni olimpia során elrabolt 11 izraeli sportoló tragikus utóéletét dolgozza fel.

A film egy csapatot követ, amely a palesztin gyanúsítottak felkutatására kap megbízást, miközben a bosszú erkölcsi kérdéseit is vizsgálja. A „München” című filmben Eric Bana, Daniel Craig és Ciarán Hinds meggyőző alakításokat nyújtanak, míg Budapest olyan városok helyettesítőjeként jelenik meg, mint Róma, Párizs és München. Bár Spielberg filmjét több Oscar-díjra is jelölték, beleértve a legjobb film, legjobb rendező, legjobb adaptált forgatókönyv, legjobb vágás és legjobb eredeti filmzene kategóriákat, díjat nem nyert.

Suszter, szabó, baka, kém (Tinker Tailor Soldier Spy)

Tomas Alfredson hidegháborús kémthrillerje, amelyet a volt brit hírszerző tisztből lett író, John le Carré regénye alapján adaptáltak. A film mellőzi a látványos akciójeleneteket. A brit kémek inkább az intellektusukra támaszkodnak, mintsem az erőszakra. Gary Oldman főszereplőként ezzel a módszerrel igyekszik megtalálni a szovjet ügynököt.

A 2011-es filmben Budapest önmagát alakítja, mivel a készítők a Csehszlovákiában játszódó részeket Magyarországra helyezték át. A főváros ikonikus helyszíne, a Párizsi Udvar, jelentős szerepet játszott a forgatásban. A film három Oscar-jelölést kapott: legjobb férfi főszereplő, legjobb adaptált forgatókönyv és legjobb eredeti filmzene kategóriákban.

Evita

Andrew Lloyd Webber és Tim Rice Broadway musicaljének adaptációja számos magyar helyszínt vonultat fel. Az ikonikus Andrássy út mellett a nézők felfedezhetik az Alkotmány utcát, a Keleti pályaudvart és az egykori Néprajzi Múzeumot is. Rövid jelenetek erejéig megjelenik a Sziklakórház és a Gellért Hotel is. Eva Perón története, aki nehéz gyermekkori körülményei után híres színésznővé és befolyásos politikussá vált, továbbra is magával ragadó.

Az argentin első hölgy és alelnök iránti érdeklődés töretlen. A megfelelő színésznő kiválasztása kulcsfontosságú volt, és bár sok híres színésznő szóba került, végül Madonnára esett a választás. Bár színészi képességei és énekhangja nem vetekedhet némelyik kollégájával, rendkívüli karizmája ezt bőven ellensúlyozza. Érdekesség, hogy Madonna mindössze 140 kimondott szót kapott a filmben, a többi részt énekléssel tölti meg. A film öt Oscar-jelölést kapott, és elnyerte a legjobb eredeti dalért járó díjat a „You Must Love Me” című dalért.

Mentőexpedíció (The Martian)

Bár a film hét Oscar-jelölése közül egyet sem nyert, a „Mentőexpedíció”, amely a sci-fi és a Robinsonád találkozását mutatja be, mégis sikernek tekinthető. Nemcsak tudományosan lenyűgözően pontos, hanem Ridley Scott 2015-ös rendezésében vizuálisan is magával ragadó, erős humorral és lenyűgöző alakításokkal fűszerezve.

A film magyar kapcsolata Etyek városához vezet, ahol a Mars bolygót ábrázoló külső jeleneteket a Korda Stúdióban forgatták. Emellett Budapest jellegzetes Duna-parti épülete, a „Bálna”, NASA főhadiszállásként szolgált, ahol Kristen Wiig több alkalommal is feltűnik a Bálna egyedi építészeti hátterében.

Szárnyas fejvadász 2049 (Blade Runner 2049)

Denis Villeneuve filmje széles körű elismerést aratott, öt Oscar-jelölést kapott, és kettőt meg is nyert. Roger Deakins elnyerte a legjobb operatőrnek járó díjat, míg John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert és Richard R. Hoover megkapta a legjobb vizuális effektusért járó Oscart.

A 2017-es film egyik jellegzetes vonása a magyar helyszínek szerepeltetése, több jelentős jelenetet is Budapesten forgattak, köztük a Magyar Televízió egykori székházában, a Nagyvárad téri metróállomáson, egy hulladékfeldolgozó üzemben a XV. kerületben és az Inotai hőerőmű elhagyott területén.

Dűne

Egy másik Denis Villeneuve által rendezett film szerepel a listán: 2021-ben elkészítette Frank Herbert regényének első részét, amelyet sokan megfilmesíthetetlennek tartottak. Monumentális sci-fi-fantasy adaptációja lenyűgöző: a látvány, a hangok és a jelmezek olyan lenyűgözőek, hogy szinte önmagukban viszik a filmet.

Nem csoda, hogy erős versenyzőként jelent meg a legnagyobb Oscar-kategóriákban. A tíz jelölés közül a film végül hat díjat nyert. Az első és a második részt is elsősorban az Origo Filmstúdióban forgatták Budapesten.

Mrs. Harris Párizsba megy

Anthony Fabian 2022-es filmje az amerikai író Paul Gallico 1958-as regényének harmadik adaptációja. A film, amely Londonban és Párizsban játszódik, olyan ikonikus helyszíneket mutat be, mint a Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Keleti pályaudvar.

Szegény teremtések (Poor Things)

A Dűne alkotóihoz hasonlóan a 2023-as Yorgos Lanthimos film csapata is az Origo Filmstúdiót használta Budapesten. A feminista, újragondolt Frankenstein-történet szándékosan fantasztikus vizuális stílusban készült, amely nemcsak a főhős, Bella (Emma Stone) útjának szimbolikus természetét emeli ki, hanem a filmet is a valóság fölé helyezi, egyedi és különleges látványt nyújtva a nézőknek.

Bár a film szürreális megközelítésű, számos valós helyszín is felismerhető, többek között a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gábor Baross kollégiumának díszterme, az egyetemi könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és Fóton különböző helyszínek, például a Szeplőtelen Fogantatás templomának kriptája és a Károlyi-kastély kertje. Ezenkívül, mint a Szárnyas fejvadász folytatásában, itt is megjelenik a Magyar Televízió egykori székháza. A film tizenegy Oscar-jelölést kapott, és végül négy díjat nyert, köztük egyet a magyar díszlettervező, Mihalek Zsuzsa kapott.

Forrás: Kultúra Kép: Hajós utca a München c. filmből, kultura.hu

Kapcsolódó hírek

Hajós utca, Budapest, München című film

Budapest Friss Hírek