Melyek Budapest legjobb piacai?

Budapest piaci körkép

A piacok mindig is fontos szerepet játszottak az emberek mindennapi életében, nincs ez másképp Budapesten sem. Nemcsak az áruk cserekereskedelme miatt voltak jelentősek, hanem társadalmi és kulturális központként is működtek.

Miért jó piacra járni?

A legtöbb ember szeret a piacra járni és olykor nem is a vásárlás a cél. Egyedi hangulata van minden piacnak, amit a kínált termékek, az árusok alkudozásai, a vásárló kérdései és az illatok teszik szerethetővé. Olykor mulatságos, máskor bosszantó vagy éppen érdekes, esetleg tanulságos beszélgetések fültanúi lehetünk. Érdekes élmény átsétálni a piacokon, mint szemlélő. Figyelni az embereket, a viselkedésüket, hagyni magunkat elcsábítani a finom illatokkal.

Ráadásul még az egészségünkért is jelentős mértékben teszünk azzal, ha a piacokról szerezzük be a családnak az asztalra tenni kívánt ételek hozzávalóit.

A piacok mai szerepe

A budapesti piacok nemcsak kereskedelmi, hanem kulturális és szociális terek is. Lehetőséget nyújtanak a helyi termelők támogatására és a friss, minőségi élelmiszerek beszerzésére. Emellett egyre népszerűbbek a külföldi turisták körében is, akik autentikus magyar élményeket keresnek.

Budapest piacai pedig gazdag történelemmel és sokszínű jelenlegi szerepkörrel rendelkeznek. A piacok a mindennapi élet részei és a város kulturális identitásának meghatározó elemei. Legyen szó friss élelmiszerek beszerzéséről vagy egyszerűen egy hangulatos sétáról, mindig új élményeket ígérnek.

A piacok kialakulása Európában

A piacok története szorosan kapcsolódik az emberiség letelepedéséhez és a mezőgazdaság megjelenéséhez. Az első piacok az ókori Mezopotámiában és Egyiptomban alakultak ki, ahol a helyi közösségek rendszeresen találkoztak, hogy élelmiszert, textilt és egyéb termékeket cseréljenek. Európában a fejlődését a Római Birodalom határozta meg. Kereskedelmi központokat és úthálózatokat hozott létre, ezzel biztosítva az áruk áramlását.

A középkorban a piacok jelentős városi központokká váltak. A vásárnapokon és heti piacokon a helyi termelők és kézművesek kínálták a portékáikat. Ekkor kezdtek megjelenni a piacokat szabályozó rendeletek, amik biztosították a tisztességes kereskedelmet és az áruk minőségét.

A piacok kialakulása Magyarországon

Magyarországon a piacok kialakulása szintén a középkorra vezethető vissza. Az első ismert piacok a nagyobb városok, közöttük Buda és Pest területén jöttek létre. Az 1215-ös Aranybulla már utalt a vásártartás jogára, ami fontos gazdasági előnyöket biztosított az adott településeknek. A kereskedelmi utak mentén helyezkedtek el, ahol a helyi és a távoli vidékekről származó áruk találkoztak.

A 19. században a gazdaság és a közlekedés fejlődésével együtt a piacok is átalakultak. Az 1896-ban megnyílt Nagyvásárcsarnok (ma Központi Vásárcsarnok) az egyik első olyan fedett piac volt Budapesten, ami a modern kor elvárásainak megfelelően szolgálta a város lakóit.

Budapesti piacajánló

Fény utcai piac

Ha a legnépszerűbb piacot keresed Budapesten, akkor a Fény utcait látogasd meg! A hangulata egyedülálló, ami arra csábít, hogy akkor tegyél egy sétát, amikor épp nincs szükséged semmire. A kistermelők asztalai roskadoznak a temérdek zöldségtől és gyümölcstől.

Az emeletre is érdemes felmenni, ahol a „Sonkás” minden szombaton kitolja a sonkaszeletelőt és kóstolóval kínálja az arra járókat.

A virág sem hiánycikk itt és ha ráérősen andalogva akarjuk felfedezni a piacot, akkor vegyünk egy lángost, mert úgy lesz igazi a hangulat!

Budapesten a Lövőház utca 12 szám alatt találod. Hétfőtől péntekig reggel 6 órától már nyitva van, egészen 18 óráig. Szombaton is ugyanakkor nyit, de csak délután 14 óráig, vasárnap pedig egyedi órarend van.

Fehérvári úti piac

Amennyiben valakit vagy valakiket fel akarsz köszönteni, akkor mindenképpen térj be a Fehérvári úti vásárcsarnokba! A híres és egyben gyönyörű virágsor káprázatosan szép, ráadásul az árak is teljes mértékben reálisak. Vágott és cserepes virágok egyaránt vannak, ahogy illatos fűszernövények is.

Az emeleten gyönyörű zöldségek és gyümölcsök mosolyognak Ráad a standokról, hogy tedd a szatyorba. Szintén az emeleten lehet egy kicsit falatozni is, ha a nézelődésbe belefáradtál. Állj meg egy kicsit és kóstold meg az egyik kifőzde finomságait! Itt a halászlé rajongói is bármikor hódolhatnak a kedvenc fogásuknak.

Bár itt az a tipikus piaci hangulat nem teljes, de az a tény, hogy fedett, alkalmassá teszi a bármilyen időben való nyugodt nézelődésre és vásárlásra.

Budapesten a Kőrösi J. u. 7-9. szám alatt találod nyitva hétfőn 06:30-17:00 óra között, keddtől péntekig 06:30-18:00 óra között, szombaton pedig 06:30-15:00 között. Vasárnap és ünnepnap 07:00-14:00 óra között tart nyitva.

A gyönyörű virágsort hétfőtől péntekig, 06:30-18:00 óra között keresheted fel, szombaton pedig 06:30-16:00 óra között.

Belvárosi Piac (Hold utcai piac)

A Hold utcai vásárcsarnok nemrég átesett egy felújításon, két termelői piacot kialakítva, ahol 50 árus tudja kínálni a portékáit. Ennek a piacnak a célja, hogy Budapest lakossága is részesüljön a tanyasi termékekben, miközben ismeretséget kötnek a termelőkkel is. Természetesen itt is van büfé, kifőzde és az elmaradhatatlan lángost ugyancsak megkóstolhatjuk.

Budapesten a Hold utcában található, a 13 szám alatt. Hétfőn6:30-17:00 között keresheted fel, kedd és péntek között 6:30-18:00 óra között. Szombaton is nyitva van, de csak 14:00 óráig. Vasárnap pedig zárva tart.

Hunyadi téri piac

Ez két különálló részből tevődik össze. Az egyik a vásárcsarnok, ami a családias hangulatáról híres, a másik pedig a szabadtéri rész, ahol az őstermelők termékei sorakoznak.

A csarnokban temérdek zöldség és gyümölcs van, de pékség, baromfi üzlet, füstölt árut kínáló bolt szintén helyet kapott.

Ha friss tejet akarsz venni, akkor a boci tejboltba térj be. Persze halas is van, ahogy pecsenyesütő is, ahonnan árad az ínycsiklandó illat és hosszú kígyózó sorban állnak az emberek. A kötelező lángos innen sem hiányzik.

Az őstermelői részen annyi zöldség és gyümölcs található, hogy nagyon nehéz választani, de házi sajtot vagy a füstölt kolbászt is ajánlott innen megvenned.

Budapesten a Hunyadi tér 4-5 szám alatt találod. Minden reggel 7 órakor nyit. Hétfőn 17 óráig tart nyitva, keddtől péntekig 18 óráig, szombaton 14 óráig, vasárnap viszont zárva van.

Lehel piac

A Lehel téri piac modern külsővel és autentikus belső hangulattal várja a vásárlókat. Ez a piac kiváló példa arra, hogyan ötvözhető a hagyományos piaci értékesítés a korszerű infrastruktúrával.

Igen bőséges a felhozatal ezen a piacon. A középső részen vannak az őstermelők, ahol friss fűszernövényeket vehetsz, de mézes stand is van. Állítólag a legjobb lángos is kapható. Az emeleten vehetsz a kedvencednek állateledelt, de háztartási cikkeket árusító bolt is van.

Minden reggel 6 órakor nyit. Hétfőtől péntekig 18 órakor zár, szombaton 14 órakor, vasárnap pedig 13 órakor.

Szimpla piac

A Szimpla nevű szórakozóhelyen tartják vasárnaponként a piacot, ahol csak őstermelők áruit veheted meg. Kissé bohém hangulata egyre többeket vonz. Az itt kapható savanyúságot mindenképpen kóstold meg, mert isteniek!

A „közösségi lábos” a hátsó részen van. Minden héten valamelyik civil szervezet, alapítvány főz egytálételt. A becsületkassza alapon, a befolyt összeg valamilyen jó célra megye.

Kazinczy utca 14. szám alatt találod és minden vasárnap 09:00-14:00 óra között tart nyitva.

Vásárcsarnok

A Központi Vásárcsarnok Budapest legnagyobb és legimpozánsabb fedett piaca. Az 1897-ben megnyitott csarnok a neogótikus építészeti stílus jeles példája. Nem csoda, hogy Európa egyik legszebb piacának választották. Ma nemcsak a helyieknek kínál friss élelmiszereket, hanem turisztikai látványosságként is működik.

A hús és a hal itt hatalmas mennyiségben van jelen. Gyakran járnak ide vásárolni profi séfek is, ami nagyszerűen bizonyítja, hogy itt a friss alapanyag alap. Sőt, a híres paprikafüzér is megvehető innen. A sült kolbászt pedig kötelező megkóstolni.

Látogass el a Vámház körút 1-3 szám alá! Vasárnap zárva van, de hétfőtől szombatig minden reggel 6 órától nyit. Hétfőn 17 órakor zár, keddtől péntekig 18 órakor, szombaton 15 órakor.

Még több piac Budapesten

Persze ez csak néhány példa, mert további piacok is vannak Budapesten, ahová érdemes elmenni az alapanyagokért.

Ilyen például a Rákóczi téri vásárcsarnok, ami a főváros második legrégebbi csarnokja. De ott van a Bosnyák téri piac is, ahol hétvégén őstermelőktől vásárolhatsz minőségi árut.

Békásmegyeri piac híres a kiemelkedően jó húsválasztékában, ráadásul minden nap érkezik friss hal, amit meg is tisztítanak számodra, ha szeretnéd.

Aki pedig elkötelezett az öko és bio termékek iránt, az minden szombaton tegyen egy látogatást a MOM kulturális központ udvarába, 06:30-13:00 óra között!

Forrás: welovebudapest.hu

Kapcsolódó budapesti látványosságok

Budapest piaci körkép