Kossuth-díjakat adott át az államfő a nemzeti ünnep alkalmából

Kossuth díj átadás 2025

A nemzeti ünnep alkalmával az államfő rangos elismerésekkel tüntetett ki kiemelkedő magyar művészeket, akik munkásságukkal maradandó értéket teremtettek. Az alábbiakban bemutatjuk a Kossuth-nagydíj és a Kossuth-díj idei kitüntetettjeit, akik tehetségükkel és elhivatottságukkal gazdagítják Magyarország kulturális örökségét.

Kossuth-nagydíj: Koncz Gábor

Kitüntetett: Koncz Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész
Elismerés indoka: Koncz Gábor páratlan művészi életműve a magyar színházi és filmes világ egyik meghatározó fejezetét jelenti. Színpadi és filmes szerepei generációkon átívelő hatást gyakoroltak, népszerűsége és hiteles alakításai példaértékűek. Rendezéseivel új perspektívát hozott a magyar művészetbe, ezzel kiérdemelve a legmagasabb szintű elismerést.

Kossuth-díjas művészek

Balogh Kálmán – a cimbalom mestere

Kitüntetett: Balogh Kálmán, Martin György-díjas cimbalomművész
Elismerés indoka: Kivételes tehetségével a népzene, a klasszikus zene és a jazz határait feszegeti. Autentikus és virtuóz játéka, valamint a zenei tehetséggondozásban végzett elhivatott munkája a magyar kultúra egyik oszlopává tette.

Benkő Imre – a dokumentarista fotográfia úttörője

Kitüntetett: Benkő Imre, Balázs Béla-díjas fotográfus, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Elismerés indoka: Művészi munkássága a magyar dokumentarista fotográfia egyik csúcspontja. Alkotásaiban az ember és környezete kapcsolatát sajátos látásmóddal örökíti meg, maradandó nyomot hagyva a vizuális kultúrában.

Döbrentei Kornél – a lélek és haza költője

Kitüntetett: Döbrentei Kornél, Babérkoszorú és József Attila-díjas író, költő, újságíró, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Elismerés indoka: Lírai művei a hit, a hazaszeretet és az emberi lét nagy kérdéseit egyedülálló nyelvi gazdagsággal mutatják be. Prózaíróként az ifjúsági irodalmat is jelentősen gazdagította.

Ferencz Marcel – az építészet innovátora

Kitüntetett: Ferencz Marcel DLA, Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Elismerés indoka: A hagyomány és modernitás ötvözésével született tervei, különösen a Néprajzi Múzeum nemzetközi díjakat nyert épülete, az építőművészet kiemelkedő alkotásaivá váltak.

Fried Péter – az opera hangja

Kitüntetett: Fried Péter, Liszt Ferenc-díjas operaénekes
Elismerés indoka: Repertoárja a barokktól a kortárs művekig terjed, világszerte elismert előadásaival és a magyar zeneszerzők népszerűsítésével öregbíti hazánk hírnevét.

Kelemen László – a népi kultúra őrzője

Kitüntetett: Kelemen László, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, folklorista, a Hagyományok Háza címzetes főigazgatója
Elismerés indoka: Évtizedeken átívelő munkája a népi kultúra megőrzéséért, valamint szervezői és vezetői tevékenysége a magyar hagyományok továbbélését szolgálja.

Kókay Krisztina – a textilművészet mestere

Kitüntetett: Kókay Krisztina, Ferenczy Noémi-díjas grafikus, textilművész, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Elismerés indoka: Egyedi látásmódú, monumentális és részletgazdag alkotásai, valamint a művészeti képzésben és kurátorként végzett munkája példaértékű.

Dr. Lajos Tamás – a kamera művésze

Kitüntetett: Dr. Lajos Tamás, Balázs Béla-díjas operatőr, producer, érdemes művész
Elismerés indoka: Számos dokumentum- és játékfilm, valamint televíziós műsor sikerét köszönheti sokoldalú operatőri munkájának, amely a magyar mozgóképkultúrát gazdagítja.

Mikulás Ferenc – az animáció legendája

Kitüntetett: Mikulás Ferenc, Balázs Béla-díjas animációsfilm-producer, a Kecskeméti Rajzfilmstúdió alapítója, vezetője
Elismerés indoka: A Magyar Népmesék sorozattal és más kultikus animációs filmekkel világszínvonalra emelte a magyar animációt, emellett a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál megalapítójaként is maradandót alkotott.

Müller Péter Sziámi – az alternatív kultúra ikonja

Kitüntetett: Müller Péter Sziámi, költő, előadóművész, rendező, kultúraszervező
Elismerés indoka: Az alternatív zenei színtér meghatározó alakja, szépirodalmi igényű dalszövegei és a Baltazár Színház különleges társulatát támogató munkája egyedi művészi utat jelöl ki.

Nemes Levente – a színpad hiteles hangja

Kitüntetett: Nemes Levente, Jászai Mari-díjas színművész
Elismerés indoka: Eredeti és hiteles alakításai, valamint az erdélyi magyar színházi élet fellendítésében vállalt szerepe a magyar színjátszás kiválóságává emeli.

Petrás Mária – a csángó kultúra dalnoka

Kitüntetett: Petrás Mária, népdalénekes, keramikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Elismerés indoka: A moldvai csángó dalkincs autentikus tolmácsolásával és tradicionális kerámiáival a magyar népművészet kincsestárát gazdagítja.

Solymosi Tamás – a táncmester

Kitüntetett: Solymosi Tamás, Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, kiváló és érdemes művész
Elismerés indoka: Nemzetközi sikereket arató táncosi és koreográfusi pályája, valamint a Magyar Nemzeti Balett élén végzett vezetői munkája a magyar balett hírnevét öregbíti.

Ezek a művészek mindannyian egyedi módon járultak hozzá Magyarország és Budapest kulturális életéhez, munkásságuk pedig méltán érdemelte ki a Kossuth-díj rangos elismerését.

Kossuth díj átadás 2025