BYD: 100 milliárd forintos beruházás Budapesten – elektromos járművek központja épül

A kínai BYD (Build Your Dreams) autógyártó vállalat bejelentette, hogy Budapesten hozza létre európai központját. A projekt összértéke 100 milliárd forint, amelyhez a magyar kormány 20 milliárd forintos támogatást nyújt. Az elektromos járműveiről ismert cég központjának célja, hogy a régió elektromobilitási piacának egyik meghatározó szereplőjévé váljon.
Miért Budapest?
A BYD döntése nem véletlen. Budapest az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektet az elektromobilitásra, amelyet az elektromos buszok és töltőállomások számának növekedése is bizonyít. A város stratégiai elhelyezkedése, a képzett munkaerő és a kedvező beruházási feltételek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a kínai óriás itt telepedjen le.
Orbán Viktor miniszterelnök a bejelentés során hangsúlyozta, hogy Magyarország célja a nyugati és keleti beruházások találkozópontjává válni. „A BYD beruházása nemcsak a gazdaságunkat erősíti, hanem segít abban is, hogy Magyarország a régió elektromobilitási központjává váljon” – fogalmazott a miniszterelnök.
A beruházás részletei
A BYD új központja három fő funkciót lát majd el:
- Értékesítési és ügyfélszolgálati központ: A BYD európai piacra szánt modelljeinek értékesítését és szervizelését irányítja majd innen.
- Járműtesztelés és fejlesztés: A központban különleges tesztpályákat és kutatási létesítményeket alakítanak ki, ahol az elektromos járművek különböző európai időjárási és útviszonyokra történő optimalizálása történik.
- Lokalizált fejlesztés: A tervek szerint a magyarországi mérnökök helyi igényekre szabott modelleket is fejlesztenek majd.
A projekt során 2000 új munkahelyet hoznak létre, amelyek túlnyomó többsége magasan képzett mérnökök és technológiai szakemberek számára kínál majd lehetőséget. A beruházás kapcsán Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője kiemelte, hogy a BYD központja jelentős szerepet játszhat az ország kutatás-fejlesztési potenciáljának növelésében is.
Szeged és Debrecen
A BYD szegedi gyárának bejelentésekor a beruházás értéke megközelítette a 2000 milliárd forintot, míg a debreceni CATL gyár esetében ez az összeg 2900 milliárd forint volt. E két monumentális projektet leszámítva az elmúlt évek beruházási rangsorát vizsgálva a BYD mostani, 100 milliárd forintos fejlesztése is előkelő helyet foglalna el. Ráadásul, ha figyelembe vesszük, hogy a beruházás részeként egy új fejlesztési központ is létesül, a mostani bejelentés még hangsúlyosabbá válik.
Oktatás és kutatás: Új lehetőségek a magyar fiataloknak
A beruházás egyik kiemelt eleme az oktatás és a kutatás támogatása. A BYD vállalta, hogy közép- és felsőfokú duális képzési programokat indít magyar egyetemekkel együttműködésben. Ennek célja, hogy a jövő mérnökei és technológiai szakemberei a legmodernebb elektromosjármű-fejlesztési technológiákkal találkozhassanak már a képzésük során.
Ezen kívül a vállalat lehetőséget biztosít a magyar egyetemi hallgatók számára, hogy szakmai gyakorlatot végezzenek a budapesti központban. Az itt kifejlesztett technológiák szabadalmait a cég magyarországi bejegyzésű leányvállalata jegyzi be, amely további gazdasági előnyt jelent az országnak.
Magyarország szerepe az elektromobilitásban
A BYD beruházása beleillik Magyarország azon stratégiájába, amely az elektromos járművek fejlesztésére és gyártására helyezi a hangsúlyt. A kormány célja, hogy az ország a régió egyik elektromobilitási központjává váljon. Ennek érdekében korábban olyan nagy autóipari cégek is jelentős beruházásokat hajtottak végre Magyarországon, mint az Audi, a Mercedes-Benz és a BMW.
Az elektromosjármű-ipar kiemelt jelentőséggel bír, hiszen nemcsak a gazdasági növekedés egyik motorja, hanem a környezetvédelmi célok eléréséhez is hozzájárul. A BYD érkezése tovább erősíti Budapest és Magyarország szerepét a zöld átállásban.
Társadalmi felelősségvállalás és fenntarthatóság
A BYD nemcsak gazdasági szempontból jelentős beruházásokat tervez, hanem komoly hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra is. A cég ígéretet tett arra, hogy az új központ építése és működése során a legszigorúbb környezetvédelmi előírásokat tartja be. Az épületek energiatakarékos rendszerekkel, napenergiával és okos technológiákkal lesznek felszerelve.
A központ körüli területeken parkosítást terveznek, ahol elektromos töltőállomások is helyet kapnak. A vállalat célja, hogy 2030-ra karbonsemlegessé váljon, amelyhez a budapesti beruházás is hozzájárulhat.
A jövő kilátásai
A BYD budapesti központjának megépítése új fejezetet nyit Budapest és Magyarország autóipari történetében. A beruházás nemcsak munkahelyeket teremt, hanem hozzájárul az ország technológiai fejlődéséhez, az oktatás színvonalának emeléséhez és a környezetbarát közlekedési megoldások elterjesztéséhez is. Az új központ beindítása után pedig Budapest esélyes arra, hogy az európai elektromosjármű-piac egyik meghatározó központjává váljon.
