Budapesti „csillagok között” – újra lesz űrhajósa Magyarországnak

Gondolj bele: sétálsz Budapest macskaköves utcáin, kezedben talán egy kürtőskalács, amikor hirtelen felnézel az éjszakai égboltra. Valahol ott fent, a Föld felett 28 000 km/órás sebességgel száguldva, egy magyar űrhajós – igen, egy igazi – éppen történelmet ír a Nemzetközi Űrállomáson. Nem, nem egy sci-fi film forgatásába csöppentél; hanem Magyarország legizgalmasabb űrkalandjának kellős közepébe!
Friss hír: Késik az Axiom Mission 4 – de Budapest űrhajósa továbbra is a csillagokat célozza
Ha figyelemmel kísérted az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetésével kapcsolatos híreket, itt a legfrissebb: a régóta várt indítást elhalasztották, az új célzott időpont pedig 2025. június 8. A késlekedés oka, hogy a SpaceX legújabb Dragon kapszulája, a C213-as, még egy kis időt igényel a „kozmikus garázsban”, hogy kiküszöböljék a technikai problémákat. A NASA és partnerei a plusz napokat arra használják, hogy finomhangolják a küldetés terveit, és biztosítsák a zavartalan útat a Nemzetközi Űrállomásra.
Amint a floridai Kennedy Űrközpontból elstartolnak, a legénység mintegy két hetet tölt majd az ISS fedélzetén, tudományos kutatásokat végezve, ismeretterjesztő programokban részt véve és nemzetközi együttműködéseket ápolva. Az izgalom már most a tetőfokára hág, és május 20-án sajtótájékoztatót tartanak a küldetés részleteiről.
Ismerd meg Kapu Tibort: Magyarország legújabb csillagát (szó szerint)
Lássuk a kozmikus főcímet: 2025. június 8-án Tibor Kapu elindul Floridából egy SpaceX Dragon űrhajó fedélzetén az Axiom Mission 4 (Ax-4) részeként. Ez a történelmi küldetés nem csupán egy újabb pipa Magyarország számára; ez egy óriási lépés az ország tudományos ambíciói felé és büszkeség minden magyar számára, aki valaha is felnézett az égre, és elgondolkodott: mi lenne, ha?
Kapu küldetése a HUNOR (Hungarian to Orbit) program keretében valósul meg – egy név, amely inkább egy Marvel szuperhősre emlékeztet, de valójában az ország legújabb űrhajósprogramját jelöli. A hosszadalmas kiválasztási és kiképzési folyamatot követően (ami inkább nullgravitációs akadálypályára, mintsem katonai kiképzőtáborra hasonlított), Kapu és tartalékosa, Gyula Cserényi, teljesítették a NASA űrhajósképzését, és ezzel csatlakoztak a világ legjobbjaihoz.
Az Ax-4 legénysége: Nemzetközi űrálomcsapat
Kapu nem egyedül indul útnak. Az Ax-4 legénysége igazi nemzetközi sztárcsapat:
- Peggy Whitson, a NASA legendás korábbi űrhajósa lesz a küldetés parancsnoka.
- Shubhanshu Shukla, az indiai ISRO pilótája.
- Sławosz Uznański-Wiśniewski, a lengyel ESA-kontingens tagja, mint küldetés-specialista.
Ez a nemzetközi csapat akár 14 napot is eltölthet az ISS fedélzetén, ahol tudományos kísérleteket végeznek, ismeretterjesztő programokban vesznek részt és kereskedelmi tevékenységeket folytatnak. A küldetés hatalmas jelentőséggel bír Magyarország, India és Lengyelország számára – hiszen több mint 40 év után először küld mindhárom ország kormányzati támogatással űrhajóst az ISS-re.
Tudomány, diákok és zéró gravitációs csínytevések
De várjunk, van itt még valami! Kapu nem csak a kilátásért lesz ott fent. Több mint 60 tudományos kísérletet fog végrehajtani, melyek 31 országot képviselnek – ezzel ez lesz az eddigi legnagyobb kutatási küldetés az Axiom történetében. A kísérletek középpontjában az emberi egészség, a Föld megfigyelése és az anyagtudomány áll – mindezt a mikrogravitáció varázslatos közegében.
És most jön a legjobb rész a budapesti látogatók számára: miközben Kapu az űrben dolgozik, magyar középiskolások a Földön ugyanazokat a kísérleteket hajtják végre. A BME (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) oktatási programjának köszönhetően a fiatalok egy napra űrhajósnak érezhetik magukat – mínusz a fagyasztott ételek és a két hét zuhanyzás nélkül.
Miért fontos ez Magyarországnak (és neked)?
Magyarország űrambíciói nem csak arról szólnak, hogy lengetik a zászlót a zéró gravitációban. A HUNOR program lökést ad az ország tudományos és technológiai szektorainak, lehetőséget biztosítva magyar egyetemeknek, kutatócsoportoknak és vállalatoknak, hogy bekapcsolódjanak a globális űrversenybe.
A küldetés emellett az ország nemzetközi együttműködésének is látványos bemutatója, hiszen Magyarország olyan nemzetek sorába lép, amelyek a világűrben formálják az emberiség jövőjét.
Még több űr? Látogass el a HUNIVERZUM-ba Budapesten!
Ha ennyi rakéta és kutatás hallatán neked is kedved támadt az űrutazáshoz, ne hagyd ki a HUNIVERZUM-ot: Budapest űrélményközpontját a Millenárison. Itt testközelből ismerheted meg Magyarország űrtörténetét, interaktív kiállításokon vehetsz részt, sőt, még egy szkafanderrel is készíthetsz szelfit (űrhajós kiképzés nem szükséges).
Akár vérbeli űrrajongó vagy, akár csak egy különleges délutáni programra vágysz, a HUNIVERZUM a te kilövőállomásod a kozmikus kíváncsiság világába.
Budapest a csillagok között: Magyarország űrodüsszeiája és az Axiom-4 küldetés!
