Zagyva Banda és Tarsoly Zenekar jubileumi koncertek

Tarsoly zenekar és Zagyva banda jubileumi koncert

A Zagyva Banda 23. és a Tarsoly Zenekar 15. jubileumi koncertje

Zagyva Banda: A magyar népzene elkötelezett őrzői

A Zagyva Banda 2002-ben alakult Turán, és azóta a magyar népzene autentikus művelőjeként írta be magát a kulturális életbe. Repertoárjuk a Kárpát-medence magyarságának és más nemzetiségeinek – például a románság, szlovákság és cigányság – népdalait és táncmuzsikáit öleli fel. Az elmúlt több mint két évtizedben számos egész estés néptáncműsor zenei alkotói és kísérőzenekaraként működtek közre, diszkográfiájuk pedig 13 lemezt számlál. Munkásságukat 2014-ben Pest megye kultúrájáért díjjal ismerték el, két tagjuk pedig Junior Príma díjat kapott a közművelődés és népművészet kategóriában (2017, 2018). A zenekar rendszeresen látogatja a külhoni magyarságot, 2015 óta pedig az Észak-Amerikai Diaszpórában is kulturális missziót teljesít.

Tarsoly Zenekar: A népzene új generációja

A Tarsoly Zenekar 2010-ben jött létre a Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium diákjainak kezdeményezésére, azzal a céllal, hogy a magyar népzenét magas szakmai színvonalon népszerűsítsék itthon és külföldön egyaránt. Az elmúlt 14 év sikereit számos elismerés bizonyítja: Nívó-díjat nyertek a bonyhádi, különdíjat a tápiószentmártoni népzenei versenyeken, a Fölszállott a páva televíziós vetélkedőben pedig középdöntőig jutottak. Három tagjuk Junior Príma-díjas. A zenekar állandó közreműködője a magyar néptáncos szakma vezető együtteseinek, például az Örökség Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Népművészeti Egyesületnek, valamint a siófoki Balaton és a százhalombattai Forrás Néptáncegyüttes Független Színház produkcióinak. Emellett a Magyar Állami Népi Együttes és a Duna Művészegyüttes műsorait is rendszeresen gazdagítják vendégszerepléseikkel.

Nemzetközi és hazai jelenlét

Mindkét zenekar aktív résztvevője a néptánc fesztiváloknak és minősítő versenyeknek. A Tarsoly Zenekar olyan rendezvényeken lép fel, mint a Duna Karnevál, a Szekszárdi és Szolnoki Néptáncfesztivál, valamint a százhalombattai Summerfest. Nemzetközi színtéren is képviselik a magyar kultúrát: legutóbb Törökországban kísérték a Forrás Néptáncegyüttest, de Portugália, Indonézia, Kína és Kanada is szerepel azon a listán, ahol már megmutatták hazánk népzenei hagyományait. A Zagyva Banda szintén gyakori vendég külföldön, különösen az észak-amerikai magyar közösségek körében.

A zenei örökség továbbadása

A Tarsoly Zenekar tagjai számára kiemelten fontos a paraszti kultúra zenei örökségének átörökítése. A héttagú együttesből öten – akik mára a Zeneakadémiát is elvégezték – jelenleg is tanítanak Pest vármegyei és budapesti művészeti iskolákban. Eddig 6 lemezük jelent meg, és már dolgoznak a tavalyi koncertanyaguk, a Szomszédolás rögzítésén, amely Bartók Béla Népzenénk és a szomszéd népek népzenéje című tanulmányát alapul véve mutatja be a zenei párhuzamokat és ellentéteket, színes hangszerpalettájuk változatos hangzásvilágával kiegészítve.

Jubileumi koncert: múlt és jövő találkozása

A 2025-ös jubileumi koncerten a Zagyva Banda 23, a Tarsoly Zenekar pedig 15 évét ünnepli. Az esemény különlegessége, hogy a Tarsoly Zenekar új koncertanyaggal készül, amelyben a régi kedvenc összeállítások mellett egy-két újdonság is megszólal. A Zagyva Banda pedig gazdag repertoárjából válogat, hogy méltóképp megkoronázza több mint két évtizedes pályafutását. Ez az este a magyar népzene sokszínűségének és vitalitásának ünnepe lesz.

Jegyinformációk

  • Elővételben: 1500 Ft
  • Az esemény napján: 2000 Ft

A jubileumi koncertre mindenkit szeretettel várnak, aki szeretné átélni a magyar népzene varázsát két kivételes zenekar tolmácsolásában!

Tarsoly zenekar és Zagyva banda jubileumi koncert